Doğa ve Teknolojiyi Mimarlık ve Kentsel Tasarımla Buluşturan Ma Yansong YEM'de

mimarizm.com / 03 Kasım 2010
Doğa ve Teknolojiyi Mimarlık ve Kentsel Tasarımla Buluşturan Ma Yansong YEM'de

Mimarlık, kent ve kültürel analizler üzerine çalışan Pekin merkezli genç ve yenilikçi mimarlık ofisi MAD' in kurucu ortağı Ma Yansong, 9 Kasım 2010 Salı günü, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda 19.00'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde "MAD in China" başlıklı bir konferans gerçekleştirecek. 


Absolute Tower (Kanada), kuşbakışı görünüm

Yapı sektörü ve mimarlık alanının bilgi merkezi Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), dünyanın önde gelen tasarımcı, mimar ve mühendislerini yapı sektörü ile bir araya getirerek, sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltilmesini ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye'de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamların yaratılmasını amaçlıyor. Bu kapsamda, dünyaca ünlü mimar ve tasarımcıları ağırlayan Yapı-Endüstri Merkezi, Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğu ve Kavaklıdere hizmet sponsorluğunda, mimarlığı Çin'den dünyaya ihraç etmeyi başaran, genç ve yükselen isim Ma Yansong'u konuk ediyor.

Çin'den dünyaya açılan fütürist mimar Ma Yansong, 2002 yılında Yale Üniversitesi Mimarlık Okulu'ndan yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

2004'te MAD ofisini kurmadan önce Zaha Hadid Architects ve Eisenman Architects'te proje tasarımcısı olarak çalıştı.

Pratiğin yanı sıra mimarlık eğitimine de katkıda bulunan Ma Yansong, bugüne dek Pekin Güzel Sanatlar Akademisi [Central Academy of Fine Arts] başta olmak üzere, Bauhaus, Architectural Association [AA], Columbia Üniversitesi, Güney Kaliforniya Mimarlık Enstitüsü [Sci-Arch], Güney Kaliforniya Üniversitesi, Danimarka Mimarlık Merkezi, Harvard Üniversitesi ve MIT'de dersler verdi.

Sosyoloji, teknoloji ve Çin'in güncel politikaları üzerine çalışarak, mimarlığa fütürizm konsepti ile yaklaşan MAD'in devam eden projeleri arasında, 2006'da kazanılan uluslararası yarışmanın ardından inşasına başlanan Kanada'daki Absolute Tower (en üstte ve sağda), Tianjin şehrinde yer alan 358 metre yüksekliğinde Tianjin Sinosteel Uluslararası Plaza ve İç Moğolistan Bölgesi'nde yer alan Moğolistan Müzesi sayılabilir.

Ofis ayrıca Danimarka, Hong Kong, Dubai, Singapur, Malezya, Japonya ve Kosta Rica'da projelendirilen büyük ölçekli kamusal alan ve konut projelerine de imza attı. Çalışmaları dünya çapında yayınlanan MAD, 2006 yılında Architectural League Young Architects Award'a değer görüldü. Ofisin ilk kitabı "MAD DINNER" ise 2008 yılında ACTAR yayınevi tarafından basıldı. 

MAD'in "Super Star – A Mobile China Town" isimli mobil Çin kasabası konsept önerisi, 11. Venedik Mimarlık Bienali'nin "Uneternal City" bölümünde sergilendi. Çalışma ayrıca Europalia-Çin 2009 için "Heart-Made, The Cutting-Edge of Chinese Contemporary Architecture in Brussels" sergisinde de yer aldı.

Venedik Mimarlık Bienali gibi pekçok uluslararası organizasyona sergi ve yerleştirmelerle katılan MAD, mimarlık hizmetlerini yıllardır batıdan ithal eden Çin'de, dünyaya mimarlık ihraç eden en yetenekli ve gelecek vadeden pratikler arasında yer alıyor.

MAD, Yapı-Endüstri Merkezi'nde vereceği "Mad in China" başlıklı konferansta, Çin'deki günücel koşullar üzerine temellenen çağdaş mimarlık yaklaşımını, çalışmalarından örnekler sunarak aktaracak.


Fake Hills projesi, kuşbakışı görünüm

"Mad in China" Konferansı - Ma Yansong

Tarih :
9 Kasım 2010 Salı
Yer : Yapı-Endüstri Merkezi, Fulya/İstanbul
Saat : 19.00

Simultane olarak İngilizce'den Türkçe'ye çevrilecek olan konferans hakkında detaylı bilgi ve kayıt  için tıklayınız.

Ma Yansong'un diğer projelerinden örnekler için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :