Doğa ile Bütünleşen Yapıların Mimarı Kengo Kuma "Nesneye Karşı" Konferansı ile Türkiye'de!

12 Şubat 2009
Doğa ile Bütünleşen Yapıların Mimarı Kengo Kuma "Nesneye Karşı" Konferansı ile Türkiye'de!

Ahşap, cam, çelik ve bambu gibi doğal malzemelerle inşa edilen ve doğanın içinde kamufle olan tasarımlarıyla tanınan Japon Mimar Kengo Kuma, Pelicompact Exterior ana sponsorluğunda, Yapı-Endüstri Merkezi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye geliyor.

Dünyaca ünlü Mimar Kengo Kuma, 1 Nisan 2009 Çarşamba günü saat 19.00'da, Yapı-Endüstri Merkezi'nde "Nesneye Karşı" başlıklı bir konferans verecek.40 yılı aşkın süredir yapı ve mimarlık sektörünü buluşturan Yapı-Endüstri Merkezi, dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını ilgilileri ile biraraya getirerek; sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltilmesini ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye'de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamlar yaratmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda önceki yıllarda olduğu gibi, 2009 yılı boyunca da dünyaca ünlü mimar ve tasarımcıları ağırlayacak olan Yapı-Endüstri Merkezi'nin ikinci konuğu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin işbirliği ile, dünyaca ünlü mimar Kengo Kuma olacak.Seksenli yılların sonunda bir mimari üretim patlaması ile tüm Japonya'yı kasıp kavuran, sonradan "balon yıllar" olarak anılan dönemdeki anıtsal, katı ve ağır yapılara karşıt bir tavır sergileyen Kuma'nın sıra dışı zarafetteki tasarımları ününü Asya kıtasının sınırları dışına taşıdı. Sıra dışı bir mimar olan Kengo Kuma ahşap, cam, çelik ve bambu gibi doğal malzemeler kullanarak, doğayla bütünleşen, peyzaj içinde kamufle olan tasarımlara imza atıyor. 2001 yılından bu yana Keio Üniversitesi'nde de ders veren Kuma'nın en çarpıcı yapıtları arasında Tokyo'da yüksek profilli tasarım markaları için tasarlanan One Omotesando, ortasındaki kanalda ışık ve renklerin etkileyici biçimde yansıdığı Nagasaki Sanat Müzesi, Fukusaki'deki Asma Bahçe, Tokyo NTT Binası ve Murai Masanari Sanat Müzesi sayılabilir.
Yapı-Endüstri Merkezi'nde Gelecek Dönem

Yapı-Endüstri Merkezi, dünya mimarlık pratiğinde önemli etki alanı bulunan önemli Japon mimarları ülkemizde ağırlamaya devam edecek. Kengo Kuma'nın "Nesneye Karşı" Konferansı'nı yine dünyaca ünlü mimarlardan "Shigaru Ban" Konferansı izleyecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :