Dijital Mirasta Dirençlilik: Teknoloji, Tarih ve Tasarımın Kesişiminde Araştırmalar

mimarizm.com / 18 Haziran 2021
“Dijital Mirasta Dirençlilik: Teknoloji, tarih ve tasarımın kesişiminde araştırmalar” başlıklı online sempozyum, 22 Haziran Salı günü 17:00 - 22:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Kadir Has Üniversitesi tarafından Tübitak sponsorluğunda düzenlenen, “Dijital Mirasta Dirençlilik: Teknoloji, tarih ve tasarımın kesişiminde araştırmalar” başlıklı online sempozyum, 22 Haziran Salı günü 17:00 - 22:00 saatleri arasında gerçekleşecek.

Etkinlik Metni

Kültürel miras alanındaki son gelişmeler, sanat ve bilim arasında yeni bir yakınlaşmadan doğan, mimarlık tarihi ve teknolojinin kesişiminde yeni katkılar sunmaktadır. Günümüzde çeşitli hesaplama araçları üzerinden geliştirilen dijital miras araştırmaları, tarihi binalar, yapılar ve süs eşyalarının incelenmesinin hem teorik hem de teknik yönleri hakkında güncel çalışmalar üretmektedir. Fotogrametri, hesaplamalı analiz, dijital modelleme ve algoritma geliştirme gibi yöntemler, tarihsel ve teorik metinlerin yeniden yorumlanmasıyla birleştirilerek çeşitli kültürel miras yapılarının matematiksel, estetik, biçimsel ve sembolik yönleri hakkında yeni fikirler önermek için kullanılmaktadır. Dijital mirasın genişleyen kapsamı, hem tarihi yapıların geometrisi ve inşası için kural ve ilkeleri yeniden tanımlama hem de geleneksel tasarım öğelerinin korunması ve yeniden canlandırılması için veri ve bilgi biriktirme potansiyeline sahiptir. Bu “dirençli” mimari biçimi, farklı uzmanlık alanlarındaki akademisyenlerin katkılarını bir araya getirerek dijital miras alanındaki güncel gelişmeleri ele almayı amaçlayan sempozyumun konusu olacak.

Çevrimiçi yapılacak olan sempozyumda akademisyenler, seçilen konularda farklı teorik, metodolojik ve hesaplamalı yöntemleri tanıtarak mimari tasarım/kültürel miras araştırmaları alanındaki güncel çalışmalarını sunacaklar. Mevcut yaklaşımlar üzerine 30 dakikalık ingilizce sunumlar ve ardından grup tartışması yapılacaktır.

Sempozyum programı:

5:00 pm: Asst. Prof. Dr. Sabri Gökmen (KHU)
“M-system: An algorithm for the generative study of Seljuk Muqarnas in Kayseri and Sivas” 

5:30 pm: Prof. Dr. Mine Özkar (ITU)
“Parts, Wholes and Resilient Shapes: Constructing geometry in digital models of architectural heritage”

6:00 pm: Prof. Dr. Ali Uzay Peker (METU)
“The Concept of Layers of Universe in Islamic Cosmology and Muqarnas”

Break

7:00 pm: Assoc. Prof. Dr. Sema Alaçam (ITU)
“Mathematics in Seljuk Architecture”

7:30 pm: Lecturer Mostafa Alani (Aliraqia University)
“Dynamic Tessellations: Exploring the Abstract Design Space of Islamic Geometric Patterns”

8:00 pm: Group Discussion, Q&A (Sabri Gökmen, Mine Özkar, Ali Uzay Peker, Sema Alaçam, Mostafa Alani, Craig Kaplan)

Etkinliği izlemek için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :