Depremlerin Ardından Türkiye ve Suriye

mimarizm.com / 19 Temmuz 2023
CARRRE'nin, Türkiye ve Suriye’de gerçekleşen depremden zarar gören bölgede ihtiyaç duyulan uzun soluklu tasarımsal çözümleri geliştirmeye odaklandığı panel serisi, 22 Temmuz Cumartesi günü başlıyor.

Antakya, 2023, Fotoğraf: Ingrid Woudwijk

Mimar, mühendis, akademisyen ve şehir planlama uzmanlarının kolektif çabasıyla kurulan New York ve İstanbul bazlı girişim CARRRE (Collective Action for Readiness, Recovery and Resilience), AIA New York ve Salt'ın ortaklaşa düzenleyip birlikte ev sahipliğini yaptığı ilk panel serisiyle birlikte açılışını duyuruyor.

Dünyada inovatif fikirleriyle tasarım dünyasına yenilik getiren isimler ile deprem bölgesinde çalışan lokal profesyonelleri, iş insanlarını, belediyeleri ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmeyi amaçlayan CARRRE, bu yıl 4 farklı panelden oluşan bir program serisi kapsamında 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremi’nden etkilenen bölgenin yeniden yapılanmasına dair çözümler geliştirmeyi hedefliyor.

Kurucularından mimar Koray Duman, CARRRE’nın kuruluş aşamasını “Uluslararası isimler ve lokal uzmanlar arasında sağlıklı ve düzenli bir bilgi akışının sağlanabileceği, birlikte çözüm odaklı ortak fikirlerin üretileceği bir platform ihtiyacından doğdu” diyerek özetliyor ve ekliyor: “Yeniden inşa süreci, kolektif bir planlamayla daha dayanıklı şehirler tasarlamak adına bize verilmiş bir fırsat. Bu şansı iyi kullanmamız gerekiyor.”

CARRRE, 6 Şubat 2023’te Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi ve Kuzey Süriye’de gerçekleşen deprem sonrası yapılan analiz ve değerlendirmeler sonrası oluşturuldu 7,8 ve 7,5 şiddetindeki iki deprem, resmi kayıtlara göre Tükiye’de yaklaşık 50 bin, Suriye’de 60 bin can kaybına neden oldu. 160 binden fazla binanın yıkıldığı ya da zarar gördüğü deprem sonrası, başta Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay olmak üzere bölgedeki şehirlerde, onlarca mahalle tamamen yıkıldı.

Uzmanların katılımıyla gerçekleşecek CARRRE panelleri, çözüm bazlı projeler, tartışma ve öğrenme odaklı uluslararası bir platform olarak tasarlandı. Panel başlıkları, altyapısı daha zengin, sürdürülebilir ve sağlam küçük ölçekli (konutlar) ver büyük ölçekli (şehir planlama ve altyapı) projelerin tasarlanmasında ihtiyaç duyulan yeni teknolojilere, mimari aşamalara ve düşünme biçimlerine odaklanıyor.

Panel I: Türkiye ve Suriye Depremi Sonrası  Acil Durum Müdahaleleri

22 Temmuz, 2023 – New York & İstanbul, Salt Beyoğlu
17:00

Moderatör:  Celal Abdi Güzer, PhD,  Fakülte Üyesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Ankara

Konuşmacılar:

Illya Azaroff, FAIA, Doçent Doktor, New York City College of Technology, CUNY; Genel Müdür, +LAB Mimarlık; NYS Afet Kordinatörü ve 2021 Başkanı, AIA New York State

Esin Pektas, AIA, PE, RA, LEED AP BD+C, Programlar Direktörü, New York ve New Jersey Yetkilisi

Ersin Gök, Kurucu Üye, Yuva Derneği

Hitoshi Abe, Direktör, xLAB Araştırma Merkezi, UCLA; CEO, Atelier Hitoshi Abe

Kayıt için tıklayın

Online: Zoom

Panel II: Depremlerin Ardından Türkiye ve Suriye, Orta Vadeli Yardım ve Geçiş Programları

29 Temmuz, 2023 – New York & İstanbul, Salt Beyoğlu
17:00

Moderatör:

Meltem Şenol Balaban, Doçent Doktor, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Konuşmacılar:

Yasmeen Lari, UNESCO Danışmanı; Baş Direktör, Pakistan Kültür Mirası Vakfı

Edward Ng, Ph.D., Professor of Architecture at the Chinese University of Hong Kong

James Garrison, AIA, Genel Müdür, Garrison Mimarlık; Konuk Doçent, Pratt Institute

Alp Arisoy, Ortak Kurucu, Urban.koop

Kayıt için tıklayın

Online Zoom

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz programın dili İngilizce ve Türkçe’dir. Konuşmaları Türkçe dinlemek isteyenlerin Zoom üzerinden çevrimiçi olarak katılıp, Türkçe çeviri seçeneğini tercih etmeleri gerekmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :