'Den Önce Mimarlık Öğrenci Yarışmaları Paneli ve Sergisi

mimarizm.com / 18 Mart 2013
'Den Önce Mimarlık Öğrenci Yarışmaları Paneli ve Sergisi

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü, 2012-2013 Bahar Yarıyılı ‘Mimarlık Konuşmaları' kapsamında, mimarlık eğitimi süresince açılan öğrenci yarışmaları üzeriden, yarışma ve sonuçlarının mimari kariyer için işlevini irdelemeyi amaçlıyor.


"Yarışmaların güzel sanatlarda kariyer yapmak isteyenler için önemli bir işlevi vardır. Tarihsel süreçte resim, müzik, heykel ve mimarlık gibi bireysel yeteneklerle ilgili olan mesleklerde sanatçının kendi sanatsal ortamında konumunun belirlenmesi bağlamında ulusal ve uluslararası boyutlarda yarışmaların düzenlenmiş olduğu görülmektedir. Öyle ki birçok tanınmış sanatçının mesleki kariyerinin bir yarışma ve sonrasında başladığı bilinmektedir.

Bir mekan yaratma sanatı olarak mimarlıkta da yarışmaların güçlü bir tarihsel geçmişi vardır. Özellikle mesleğin başlangıç yıllarında olan mimarların genellikle yarışmalar aracılığıyla tanınmış oldukları ve mesleki kariyerlerini bir yarışmayla elde ettikleri bilinmektedir. Kaldı ki yarışmaların söylem ve eylem açısından sağladığı yaratıcı düşünce ve özgürlük ortamı, mimari akımların oluşmasının yanı sıra genç mimarlara sağladığı fırsatlar nedeniyle mimarlık ortamında özel bir yere de sahiptir."


Moderatörlüğünü Prof. Dr. Ayhan Usta'nın yapacağı 'Den Önce Mimarlık Öğrenci Yarışmaları Paneli'nde konuşmacı olarak, kendi öğrencilik dönemlerinde yarışmalara katılmış ve derece kazanmış mimarlardan Ömer Selçuk Baz, Hakan Demirel, Eylem Erdinç, Dicle Hökenek, Sait Ali Köknar ve Kadir Uyanık yer alacak.

İKÜ Önder Öztunalı Konferans Salonu'nda 03 Nisan Çarşamba günü saat 14:00'te gerçekleşecek olan panele, Archiprix 2012 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması Ödülleri Sergisi eşlik edecek. Sergi, 30 Nisan Çarşamba gününe kadar İKÜ'de izlenebilecek.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :