Cengiz Bektaş'tan "Kent Planlama Kentli Yaşam" Konferansı

mimarizm.com / 29 Mart 2010
Cengiz Bektaş'tan "Kent Planlama Kentli Yaşam" Konferansı

Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) Avrupa Birimi, YTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Yapı-Endüstri Merkezi'nin 8-12 Nisan 2010 tarihleri arasında düzenlediği "İstanbul: Tarih, Kültür, Mimarlık Katmanları" başlıklı etkinlikler dizisi kapsamında Cengiz Bektaş, "Kent Planlama, Kentli Yaşam" başlığı ile bir konferans verecek. Anadolu tarihi içindeki kentlerin genel inceleneceği konferansta antik kentlerin planlama prensipleri ile bugünün kent plancılığının karşılaştırılacağı ve mimarlığın kent planlama ile ilişkisinin irdeleneceği gelen bilgiler arasında.

Toplantının dilinin İngilizce olduğu ve simültane tercümenin yapılmayacağı bildiriliyor.

Toplantıya katılımın AIA üyeleri ve Mimarlar Odası üyeleri için, Sürekli Mesleki Gelişim kapsamında değerlendirileceğini de hemen belirtelim.

Cengiz Bektaş

Cengiz Bektaş, 1934 yılında Denizli'de doğdu. 1959 yılında Münih Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde mimarlık lisans derecesini aldı. 1962'de Türkiye'ye döndü ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde çalışmaya başladı. Bektaş 1963'te kendi mimari ofisini kurdu ve 1963 - 1969 yılları arasında Türkiye ve Almanya'daki çeşitli mimarlık yarışmalarında 25 ödül kazandı. 1967 ve 1969 yılları arasında Ankara'da mimarlık kolejinde ders verdi. 1979'da İstanbul'a geldi ve araştırmalarını mahalle planlaması, demokratik katılım ve çevre çalışmaları alanlarına yöneltti.

Bazı yapıları Türkiye Cumhuriyetinin önde gelen anıtları olarak nitelendirilen mimar 1988 ve 1992'de Mimarlar Odası'nın ulusal mimarlık ödüllerini alan Bektaş ve 2001 yılında da Aga Khan mimarlık ödülünü kazandı. Bektaş aynı zamanda 2005'te Romanya'da Ovidius Şiir Ödülü'ne ve Ceyhun Atuf Kansu Ödülü'ne de layık görüldü.

Yayınlanmış 20 şiir kitabı bulunan Bektaş, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde ders veriyor.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :