"ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi): Kim için? Nasıl?"

mimarizm.com / 27 Şubat 2017
MSGSÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen Çarşamba Seminerleri, 2016-2017 bahar döneminin ilk seminerinde #ekoloji teması ile Ozan Devrim Yay'ı konuk ediyor.

Ozan Devrim Yay'ın "ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi): Kim için? Nasıl?" başlıklı sunuşunun tanıtım metni şöyle: 

"Kendisi de uzun tartışmalara konu olmuş “sürdürülebilir kalkınma”nın uygulanmasının önemli bir aracı olarak tanımlanan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi), Türkiye’de yasal bir araç haline geldiğinden bugüne küçüklü büyüklü çok sayıda değişikliğe uğramıştır. Unutulmamalıdır ki, çevre mevzuatını oluşturan metinler bilimsel metinler değil, öncelikli ve asıl hedefi büyüme olan sermaye ile onun karşısında duran güçler arasındaki güç savaşının sonucunda ortaya çıkan uzlaşma ya da kabul etme zorunluluğunun sonucu oluşan metinlerdir. Çevre mevzuatı ve onun kapsamında ÇED mevzuatının zaman içinde bu kadar sık değişmesinin nedeni, bilimsel alandaki bulgulardan daha çok bu güçler arasındaki çatışmada değişen dengelerdir. Tartışma kapsamında, ÇED’in ekolojik ve sosyal dengeyi korumayı başarıp başaramadığı, sürecin önemli bir bileşeni olarak tanımlanan “halkın katılımı”nın ne kadar sağlanabildiği, etki belirlemede kullanılan tekniklerin güvenilirliği, ÇED’in Türkiye’de tanımına ne kadar uygun yürütüldüğü gibi başlıklar üzerinde durulacaktır." 

Seminer, 1 Mart 2017 Çarşamba günü saat 11:00'de MSGSÜ Fındıklı Kampüsü, Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


Ozan Devrim Yay hakkında:
1973’te Eskişehir’de doğdu. Lisans ve yüksek lisans çalışmalarını Ortadoğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünde, doktora çalışmalarını Anadolu Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında iki yıl Selanik Üniversitesi Atmosfer Fiziği Laboratuvarında çalışmalarına devam etti. 1997-2017 arasında çalıştığı Anadolu Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünden 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edildi. Ana çalışma alanı hava kalitesi tahmini, ölçümü ve değerlendirmesi.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :