BMK Özel Etkinliği: “1918 İlhan Berk 2018”

mimarizm.com / 17 Ağustos 2018
Bodrum Mimarlık Kitaplığı (BMK), 27 Ağustos Pazartesi günü “1918 iLHAN BERK 2018” özel etkinliğine ev sahipliği yapacak.

2018, şair, çevirmen, ressam ve eğitmen İlhan Berk’in yüzüncü, yaşamının varlık sahnesinden ayrılışının ise onuncu yılı.

İlhan Berk, yaşamı şiirle izleyip sözcüklerle resmetmiştir. Yaşanılan zamana ait anlatım özelliklerinin ötesine geçebilen özgün bir temsil ve yaratı dili geliştirmiştir. Şiirin ve şairin yaşamın içindeki duyumların zamana direnerek canlı kalması ve zamansızlık kazanarak ölümsüzleşmesindeki etkisi, onun yapıtlarında en gelişkin örnekleriyle izlenmektedir. Yazı dilinin sınırlayıcı ve farklı kültürlerin dillerine çevrilirken yitirdiği anlam çeşitliliğine karşın, görselliğin uyandırdığı duyguların evrenselliği ise İlhan Berk’in, çağdaşı bazı şairler gibi, resimle de kendini ifade etmesinde etkin olmuştur.

Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda gerçekleşecek özel etkinlikte, İlhan Berk’in “evi” olan Bodrum’daki yaşamında, üretiminde ve düşünsel paylaşımlarında onunla etkileşimde bulunmuş dostlarının 'İlhan Berk Anlatıları' aktarılacak. Şairin eserlerinden bir seçki bu etkinliğe özel bir katılımla ve yorumla okunacak. Etkinlikte ayrıca, İlhan Berk’in mimarinin anlatı ve nesnelerle etkileşimine olan yakın ilgisi tartışılacak. Evin sözcükleri özenle dizen ve sıralayan, yaşamın çağrışımlarını nesnelere taşıyabilen, özetle şeylerin dünyasına açılan bir gezinti olduğunu elen alan İlhan Berk Şeyler Kitabı: Ev’in yayına hazırlık aşamasındaki özgün belgeleri sunulacak.

Yaşamın tarihselliğini, imgelerini, mimarisini, çağrışımlarını, mitlerini, doğasını, mekânlarını, sevdalarını, kokularını ve nesnelerini yapıtlarında birer anlatı zenginliğiyle bir araya getiren İlhan Berk’in anısına düzenlenen “1918 iLHAN BERK 2018” özel etkinliği, şairin oğlu Ahmet Berk’in katılımıyla 27 Ağustos Pazartesi günü saat 19:00’da Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda gerçekleşecek.

Etkinlik tüm katılımcılara açıktır. 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :