"Ankara'nın Yeni Kentleşme Sürecinde Gelişimi"

mimarizm.com / 20 Mayıs 2015
"Ankara'nın Yeni Kentleşme Süreci'nde Gelişimi"


AKG Gazbeton tarafından, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğinde düzenlenen "Kentini Yenile, Kendini Yenile" konferans dizisinin ikincisi, 27 Mayıs Çarşamba günü CerModern'de gerçekleştirilecek. "Ankara'nın Yeni Kentleşme Sürecinde Gelişim Konferansı" konulu konferansta Ankaralı plancılar, kentsel tasarımcılar ve mimarlar, başkentin gelişim sürecini değerlendirecekler.

Yapı sektörünün en güncel konularından biri olan kentsel dönüşüm süreci ve bu süreçteki inşaat faaliyetlerinin ve yerel yönetim stratejileri konularının irdelendiği "Kentsel Dönüşüm Sürecinde Bina Yenileme" konulu konferans, geçtiğimiz yıl İstanbul'da gerçekleştirildi. İstanbul'un gündeminde, mevcut olanı koruyarak yenileme uygulamaları bulunması nedeniyle, bu meseleye dikkate çekmek ve yöntemleri uzmanlarla tartışmak masaya yatırıldı.

Konferansın Ankara ayağında ise yine "Kentini Yenile, Kendini Yenile" başlığı sürdürülerek, bu kez Ankara'nın büyüme vizyonu esas alınacak. Yatayda gelişen ve yeni yapılarla kentleşen bir tarihçeye sahip kentin gelecek vizyonunda neler olduğunun paydaşlar ile birlikte ele alınacağı konferansta, Ankaralı uzmanlar; planlama, kentsel ve mimari tasarım, yarışma, yurtdışı deneyimi, kamu ile birlikte çalışma süreçlerini aktaracaklar.


MINEPOR'a Türkiye'nin ilk ETA Belgesi

Yenilikçi yaklaşımının yanı sıra çevreye verdiği değerle doğa dostu üretim gerçekleştiren AKG Gazbeton, Türkiye'de yapı malzemeleri sektöründe, yenileşmeye öncülük yapıyor ve AR-GE'ye önem veriyor. Konferans günü, yenilikçi ve sürdürülebilir ürünleri ile, dünyaya açıldığını tescilleyen Türkiye'den ilk ETA belgesini almaya hak kazanan MINEPOR Isı Yalıtım Plağı'nın belgelendirme töreni de gerçekleşecek.

Mineral esaslı yapısı sayesinde yangın güvenliği sağlayan, A1 sınıfı hiç yanmaz ısı yalıtım malzemesi MINEPOR; Avrupa Teknik Değerlendirme Kuruluşları Birliği EOTA tarafından verilen Avrupa Teknik Onayı ETA Belgesi ile birlikte dünyaya açılıyor.


Ankara'nın gelecek vizyonu masaya yatırılıyor

Törenin ardından, Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlikler Yöneticisi Zeynep Gülşen'in moderatörlüğünde "Gelişen Kentlerde Yapı Sektörünün Küresel Vizyonu" adlı panel gerçekleşecek. AKG Gazbeton Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, TSMD Yönetim Kurulu Başkanı Aytek İtez ve İTB Araştırma Merkezi Genel Müdürü Sinan Somer'in konuşmacı olarak katıldığı panelde, kentsel gelişim; malzeme üreticisi, mimar ve belgeyi veren yetkili kuruluşun perceresinden değerlendirilecek.

Ankara'nın büyüme vizyonu, yeni kentleşme süreci ve gelecek vizyonlarının tartışılacağı oturuma ise, ODTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuvarı Yöneticisi Haluk Sucuoğlu, Yazgan Mimarlık Kurucu Direktörü Kerem Yazgan, Öncüoğlu+ACP Mimarlık-Şehircilik Yönetim Kurulu Başkanı Enis Öncüoğlu, ON Tasarım Kurucu Direktörü Oktan Nalbantoğlu, ONZ Architects Kurucu Ortakları Onat Öktem - Zeynep Öktem, MMBB Architects Kurucu Direktörü, Brezilyalı mimar Milton Braga sunumları ile katılacaklar.


PROGRAM:

13:00-13:30  Kayıt

13:30-13:35
  Açılış

13:35-13:50
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığının katılımı ile "Türkiye'de ilk ETA Belgesi" takdim töreni

13:50-15:15  "Gelişen Kentlerde Yapı Sektörünün Küresel Vizyonu" Paneli 

Moderatör: Zeynep Gülşen – Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlikler Yöneticisi

Konuşmacılar:
Ali Şükrü Kahyaoğlu – AKG Gazbeton Genel Müdürü
Aytek İtez – TSMD Yönetim Kurulu Başkanı
Ahmet Can Aynagöz – TMB Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Sinan Somer – İTB Araştırma Merkezi Genel Müdürü

15:15-15:30  Kahve Arası

15:30-15:45  "Yeni Nesil Yapı Sistemlerinde Kalite ve Performans Beklentileri"
Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu – ODTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuvarı Yöneticisi

15:45-16:00  "Kentsel Arayüz"
Kerem Yazgan – Yazgan Mimarlık Kurucu Direktörü

16:00-16:15  "Doku-Yaşam-Finansman"
Enis Öncüoğlu – Öncüoğlu+ACP Mimarlık-Şehircilik Yönetim Kurulu Başkanı 

16:15-16:30  "Kentsel Dönüşüm Serüveni'nde 'Yersizlik' ve 'Çevre'"
Dr. Oktan Nalbantoğlu – ON Tasarım Kurucu Direktörü

16:30-16:45  "Modüler Kentlerden Tasarlanan Kentlere"
Onat Öktem, Zeynep Öktem – ONZ Architects Kurucu Ortakları

16:45-17:30  "Ankara ve São Paulo Birbirinden Neler Öğrenebilir?"
Milton Braga – MMBB Architects Kurucu Direktörü

17:30-19:00  Kokteyl


Kayıt ve ayrıntılı bilgi için
tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :