Açık Çağrı: Antakya'nın Yaşayan Mirası

mimarizm.com / 16 Kasım 2023
Hatay Mimarlar Odası, Herkes İçin Mimarlık ve Architecture Sans Frontières UK tarafından düzenlenen "Antakya'nın Yaşayan Mirası" konulu Kamu Forumu, 18 - 19 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek.

Hatay Mimarlar Odası, Herkes İçin Mimarlık ve ASF-UK (Architecture Sans Frontières UK), 18 - 19 Kasım tarihlerinde Antakya'nın Yaşayan Mirası konulu bir Açık Forum düzenleyecek.

Forum, tarihi binalar ve kültürel eserler gibi somut unsurların yanı sıra gelenekler ve sözlü gelenekler gibi somut olmayan unsurları da içeren Antakya'nın yaşayan mirasına odaklanacaktır. Yaşayan miras dinamiktir ve insanların onunla etkileşimleri sayesinde sürekli gelişir. Antakya bağlamında yaşayan miras, şehrin fiziksel olarak yeniden inşasını peyzaj ve ekolojik restorasyon, geçim kaynakları ve sosyal uygulamalar, planlama ve arazi hakları, hafıza ve aidiyet gibi diğer birçok konuya bağlayan yeniden inşa sürecine bir giriş noktasıdır. Antakya'nın yeniden inşası, mirasını ve kimliğini korumak ve muhafaza etmekle ilgili olduğu kadar, yaşayan mirasını yaratıcı adaptasyon ve yeniden icat yoluyla geleceğe taşımanın yollarını bulmakla da ilgilidir.

İki gün sürecek interaktif forum, işbirliğine dayalı bir platform oluşturacak ve Antakya'nın Yaşayan Mirası için kolektif bir açıklama hazırlayacak. Açıklama, adil, eşitlikçi ve etkilenen toplulukların kültür, ihtiyaç ve isteklerine dayanan katılımcı bir yeniden inşa süreci için ilkelerin ana hatlarını çizecektir. Etkinliğin, insanların ve kuruluşların bir araya gelerek Antakya'nın insanlarını ve yaşayan mirasını şehrin geleceğinin merkezine yerleştirmenin yollarını keşfetmeleri için ortak bir zemin oluşturması amaçlanıyor..

Türkçe olarak Forum, Defne ilçesinde bulunan HASYAD'da (Harbiye Yardımlaşma Derneği) düzenlenecek.

Kayıt için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :