Zeyrek Çinili Hamam Kapılarını "Kalıntıların Şifası" Sergisi ile Açtı

mimarizm.com / 12 Ekim 2023
Zeyrek Çinili Hamam 13 yıllık restorasyon sürecinin ardından kapılarını "Kalıntıların Şifası (Healing Ruins)" sergisi ile açtı. Sergi, 30 Kasım tarihine kadar devam edecek.

Mehtap Baydu, Ben ve Her Şey Arasındaki Mesafe, 2017, Polyester döküm 180x127cm Fotoğraf: Hadiye CangökçePanos Tsagaris, Always in motion, always unchangeable, like the rain drops under Your eyes, 2023, Kanvas üzerine altın varak, akrilik ve ipek baskı, 201x151cm Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

Osmanlı Donanması'nın Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayreddin Paşa tarafından yaptırılan ve 1530-1540 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu kültürel ihtişamının zirvesindeyken Mimar Sinan tarafından inşa edilen Zeyrek Çinili Hamam, özgün mimarisine ve tarihi dokusuna sadık kalınarak özenle restore edildi. Restorasyon çalışmaları sırasında iki asırdan fazla bir süredir sıva altında kalmış olan 18. ve 19. yüzyıl duvar resimleri de dahil olmak üzere hamamın birbirinden etkileyici gizli hazineleri gün yüzüne çıkarıldı.

Zeyrek Çinili Hamam, Dış mekan, Fotoğraf: Murat Germen

Zeyrek Çinili Hamam, İç mekan, Fotoğraf: Murat Germen

Zeyrek Çinili Hamam, hamamların geçmişteki sosyal işlevlerini ve toplumu bir araya getirme fonksiyonlarını günümüz bakış açısıyla ele almayı ve geleneksel hamam kültürünü yaşatmayı hedefliyor. Bu nedenle hamamlar ısıtılmadan hemen önce, tarihi hamamın iç bölümleri ve Bizans sarnıçlarında gerçekleşen güncel sanat sergisi Kalıntıların Şifası (Healing Ruins) ile bu birleştirici işlevi sürdürmeyi planlıyor. 30 Kasım 2023’e kadar devam edecek olan sergi, mekanın hamam olarak kullanımından önce tarihi yapıyı son kez ve ücretsiz deneyimleme şansı sunuyor. Üstelik, sergi vesilesiyle ziyaretçiler, hamamın her bir bölümünü keşfetme ve mimari detayları inceleme fırsatı bulacak. Zeyrek Çinili Hamam’da kültür-sanat etkinlikleri Bizans sarnıçlarında ve Zeyrek Çinili Hamam Müzesi ile bahçesinde, hamam ısıtıldıktan sonra da devam edecek.

Maude Maris, Antique, 2016 *

Küratörlüğünü Anlam de Coster'in üstlendiği Healing Ruins (Kalıntıların Şifası) sergisi, hamamın özenli bir arkeolojik bir kazıya dönüşen 13 yıllık restorasyon sürecinden ilham alıyor. Türkiye ve yurtdışından 22 sanatçıya yer veren ve mekâna özgü yeni yapıtlar da içeren sergi, tarihi kalıntıların keşfi ve onarımı sırasında açığa çıkan katmanların, bizi bireysel ve toplumsal düzeyde dönüştürebilme olasılıklarını araştırıyor.

Sergiye katılan sanatçılardan Francesco Albano, Adrian Geller, Alice Guittard, Başak Günak, Maryam Hoseini, Ahmet Doğu İpek, Lara Ögel, Zoë Paul, Daniel Silver, Panos Tsagaris, Ezgi Türksoy ve Elif Uras hamamın tarihine, mitolojisine ve mimarisine yanıt veren, mekâna özgü yeni işler üretti. Sergide ayrıca Erol Akyavaş, Mehtap Baydu, Hera Büyüktaşcıyan, Dorothy Cross, Candeğer Furtun, Cecilia Granara, Renée Levi, Maude Maris, Ayça Telgeren ve Marion Verboom’un yapıtları da yer alıyor.

Sculptures by Daniel Silver, 2016**

Bireysel ve kolektif bellek kalıntılarını gün yüzüne çıkaran sanatçılar, psikanalizden simyaya uzanan pek çok referansla Zeyrek Çinili Hamam’ı zihinsel kazı alanlarına dönüştürüyorlar. Zaman içerisinde kaybolan ve unutulan efsaneler, fısıltılar, yankılar, şiirler, tenler, ritüeller, çiniler, devşirme malzemeler, mimari öğeler, semboller, sırlar, aşklar, kutlamalar, sohbetler, acılar, umutlar ve hayaletler bu sergide heykeller, resimler, çizimler, fotoğraflar ve yerleştirmelere konu oluyor.

Zeyrek Çinili Hamam Müzesi, Fotoğraf: Giovanni Emilio Galanello, 2023

Zeyrek Çinili Hamam Müzesi ile Tarihe Yolculuk

Hamamla eş zamanlı olarak açılan Zeyrek Çinili Hamam Müzesi ziyaretçilerini Roma, Bizans ve Osmanlı dönemini kapsayan tarihi bir yolculuğa davet ediyor.

Ziyaretçiler, dijital etkileşimli deneyimler aracılığıyla 16. yüzyıla yolculuk yapabilecek ve hamamın 360 derecelik İznik Çinileriyle kaplı özgün görünümünü keşfedebilecekler. Müze’nin içinde yer alan dijital alanlarda ziyaretçiler, kazılarla bulunan çini parçalarından ve yurtdışında çinilerimize sahip olan müzelerle yapılan çalışmalardan yola çıkarak tamamlanan 37 farklı desenin tamamını görebiliyorlar.

Aynı zamanda müze ziyaretçilerini, hamam ritüeli ile özdeşleşmiş havlular, taslar, değerli metaller ve sedeflerle süslenmiş nalınlar gibi tarihi hamam objelerini içeren özenle hazırlanmış seçkinin yanı sıra, hamamın Mimar Sinan tarafından tasarlanmış dahiyane su ve ısıtma sistemlerini açıklayan şema ve maketleri de keşfetmeye davet ediyor.

Gizemli Sarnıçlar

Zeyrek Çinili Hamam, restorasyon çalışmaları sırasında keşfedilen Bizans dönemine ait sarnıçlara da ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler, hamamın inşaatı sırasında Barbaros Hayreddin Paşa’nın kadırga köleleri veya levendleri tarafından duvarlara çizilmiş olabileceği düşünülen kadırga figürlerinin keşfedildiği yeraltı Bizans sarnıçlarını gezebiliyor. Sarnıçlar, hamam eski işlevine kavuştuktan sonra da, farklı disiplinlerden sanatçıların mekâna özgü yerleştirmelerine sahne olmaya devam edecek.

Zeyrek Çinili Hamam’in Yeni Dönemi

Kalıntıların Şifası sergisinin sona ermesinin ardından, Zeyrek Çinili Hamam yeniden ısıtılacak ve Mart 2024'ten itibaren ziyaretçilere geleneksel bir Osmanlı hamamı deneyimi sunacak.

 

*

The Marmara Grubu Hakkında

1966 yılında kurulan The Marmara Group, inşaat, gayrimenkul geliştirme ve konaklama alanlarında faaliyet gösteren uluslararası, özel bir gayrimenkul yatırım şirketidir. Firma, dünya çapında 10 lokasyona sahip lüks bir otel markası olan The Marmara Hotels'in sahibi ve işletmecisidir. The Marmara Group ayrıca, İstanbul Boğazı kıyısında yer alan ve 19. yüzyıldan kalma bir sarayın kalıntıları içinde inşa edilen çok amaçlı muhteşem bir etkinlik alanı olan İstanbul'daki Esma Sultan Yalısı'nın restorasyonunu da üstlenmiştir.

Proje ortakları

Mimari Tasarım: KA-BA
İnşaat firması: Dako İnşaat
Sergi ve Mekan Tasarımı: Atelier Brückner
Peyzaj Tasarımı: DS Mimarlık

*

* Maude Maris, Antique, 2016, Tuval üzerine yağlıboya 185x250 cm Fotoğraf: Hadiye Cangökçe / Lara Ögel, Asaroton (hamam), 2022-2023 Yerleştirme, pirinç, bronz, bazalt taşları, çeşitli boyutlar Fotoğraf: Hadiye Cangökçe

** Daniel Silver, Guy, 2016, HA4 Adel Rootstein manken, Statuario mermeri, çelik, alçı, scrim 190x70x60cm Fotoğraf: Hadiye Cangökçe / Daniel Silver, Jonny, 2016, X5 Adel Rootstein mannequin, Statuario mermeri, çelik, alçı, scrim, 195x42x62cm, Fotoğraf, Hadiye Cangökçe / Daniel Silver, Lilia and Wade, 2016, Adel Rootstein mankenleri, Portoro mermeri, Statuario mermeri, alçı, scrim, boya, 173x66x44cm, 191x70x45cm Fotoğraf: Hadiye Cangökçe / Daniel Silver, Sandy, 2016, BB4 Adel Rootstein manken, Statuario mermeri, çelik, alçı, scrim, 183x80x50cm. Fotoğraf: Hadiye Cangökçe / Daniel Silver, Tracy Leigh, 2016, TL4 Adel Rootstein manken, Statuario mermeri, çelik, alçı, scrim, 177x48x37cm Fotoğraf: Hadiye Cangökçe


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :