Yarının Hayaletleri

mimarizm.com / 25 Mayıs 2023
10 Haziran’a dek Artcrowdistanbul’da online ve Barın Han’da fiziki olarak izlenebilecek "Yarının Hayaletleri" sergisinde farklı disiplinlerden 14 usta sanatçı yer alıyor.

Murat Germen_2020_80x160cm

"İnsan ve Zaman" konusuna odaklanan, insanı kapsayan ve zamanla değişen, kaybolan, anılan tüm konuları kapsamayı hedefleyen sergide, psikoloji, sosyoloji ve mimari disiplininin okumalarından faydalanıp, bireysel yorumlarını aktaracak bir ekiple bir araya geliyor.

Serginin küratörü Şanel Şan Sevinç serginin temasına dair: “Geçmiş, bugün, gelecek eksenimizin iç içe geçtiği, tarihin ve zamanların gözümüzün önünde parçalandığı bugünlerde, biz hangi zamana ait olduk? Anılarımızın ait olduğu geçmişe mi, anda kaldığımız bugüne mi, bilmediğimiz geleceğe mi? Bizler de bugün var olan yarının hayaletleri değil miyiz?” diyor.

Burcu Aksoy_150x100cm_2020_2021

Eş zamanlı Online ve Fiziki Sergi

Çevrimiçi olarak Artcrowdistanbul Galeri'de, Fiziki olarak Barın Han’da izlenebilecek olan sergi, Zaman & Mekan ekseninde çocukluğumuzun evlerinin, semtlerinin, şehirlerinin, ülkelerinin değişimi ve tanıklıklarımız; geçmiş-bugün-gelecek ekseninde yaşamın bizlere ne ifade ettiği; özünü arayış, yaşamı anlamlandırma arayışımızda sığındığımız alanlar gibi konulara temas ediyor.

Aynı zamanda hipokampüs beynimizin hafıza merkezidir, kısa süreli hafızaya alınan bilgileri uzun süreli hafızaya aktarır. Aktaramadığı noktada yaşanan hafıza sorunları ile ‘insan’ nereye ait olur? Sorusuna da yanıt arıyor.

horasan

Sergi Emin Barın’ın yaratıcılık bayrağını bugün de devam ettiren Barın Han’da düzenleniyor. Barın Han’ın ve yer aldığı bölgenin katmanlı tarihi üzerine güncel bir sergi oturtmak fikri de serginin içeriğiyle örtüşmesi itibarıyla tercih sebebi olmuş. Yine Hipokampüs’ün odacıklı yapısına gönderme yapacak şekilde Barın Han’ın odacıklı mimarisine yayılan sergi, Emin Barın’a ve yarattıklarına da saygı duyuyor.

Ersa Mobilya’nın da sergi dinlenme alanlarını tasarladığı sergi 27 Nisan – 10 Haziran tarihleri arasında Çemberlitaş’ta yer alan Barın Han’da izlenebilecek.

Sanatçılar

Onur Sanatçısı: İlhami Turan

Ali İbrahim Öcal, Burcu Aksoy, Ferit Yazıcı, Gökhan Deniz, Güler Güçlü, Güneş Özmen, Harun Antakyalı, Horasan, Mahmut Aydın, Murat Germen, Murat Saygıner (Captain Murray), Sait Mingü, Yağmur Çalış


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :