"Veritas / Gerçek" İstanbul İzleyicisiyle Buluşuyor

mimarizm.com / 25 Kasım 2015
MARS, genç sanatçı Şafak Gürboğa’nın ‘Veritas / Gerçek’ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Gürboğa, sergisini ilk olarak, 3. Port İzmir Çağdaş Sanat Trienali’nin birinci bölümündeki Alan Çalışmaları’ndan olan Dar(alan) Sanat Grubu ile birlikte gerçekleştirmişti.  

3. Port İzmir Çağdaş Sanat Trienali kapsamında, K2 inisiyatifinde misafir sanatçı olarak bulunan Şafak Gürboğa, atölye mekanında ürettiği Veritas / Gerçek sergisini geliştirerek İstanbul izleyicisi ile paylaşıyor. 

Ari Akkermans'ın sergi için kaleme aldığı metinden:

Veritas, sergiye de adını veren, 2000-2009 arasında aktif olan İzmir Katolik Kilisesi’ndeki bir gençlik grubunun adıdır. Gürboğa, İzmir’de K2’nin tahsis ettiği eski Rum evlerinden birinde resim yaparken bu gruptan haberdar olur. Sergide sanatçı, tarihe ve materyale müdahalede bulunarak; dikkatini imge ve dil üzerine yoğunlaştırarak çıkış sürecinin çok kaynaklı hale dönüşmesini sağlar: İzmir yaz boz tahtasının farklı katmanlarının keşfi ile sadece uzak değil; yakın tarihi de açığa çıkarır ve böylece onu hafifleterek geleceğe dönük bakışa yeniden yön verir. 

Şafak Gürboğa, Veritas’ın eski bir üyesi olan Andrew Simes’in görsel arşivi desteğiyle birlikte anlatmak istediği hikayelerin eş zamanlı mesafe ve teklifsizliklerine ulaşmak amacıyla farklı kavramsal kodlar geliştirerek; yerleştirmeler, resimler ve çizimler yoluyla sadece figür ya da sembol değil; kendisinin halihazırda aradığı bir çeşit atmosferi da kurgular. Tarih’in nesneleri bulunabilir mi ve onlar gerçekten birer nesne mi ya da belki öznel öğeler...? Sanatçı halihazırda araştırmaktadır. Veritas aynı zamanda yazılmamış Türkleştirme tarihi ve onun sonuçlarına tekil bir bakıştır; evrensel unsur, azınlığın seslerinin onarılmasından oluşur: önce bir alternatif anlatı su yüzüne çıkar -milli devletin aldatıcı politik tarihselciliğinin feshedilmesi yönünde- ve onu diğerleri takip eder. Bununla birlikte sergi, bir arşiv oluşturmaz ya da Levanten Hristiyanları’nın tarihini yeniden düzenlemez; izleyicinin daha fazla araştırması ihtimali üzerine sadece ipuçları önerir.

Veritas gençlik grubu ile kurduğu ilişki, Gürboğa’nın şahsi deneyimini anımsatır: epik bir göç hikayesi, sürgün ve hakların geri alınışı. Bu hikayeler mahrem ve tanıdık olmakla birlikte daha büyük bir resmin, Türkiye’deki müdahale edilmiş tarih yazımının bir parçasıdır.
 

Sanatçı hakkında:
İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu olan Şafak Gürboğa, resim, desen, fotoğraf ve yerleştirme ağırlıklı işlerinde, kimlik, ırkçılık, saldırganlık, şiddet gibi konuları tema etmektedir. Gürboğa, Akbank Günümüz Sanatçıları 3.lük (2015) ve İstanbul Rotary Sanat Başarı Ödülünü (2015) kazanmış, 2013’teki ''Genç, Yeni, Farklı'' (CDA Project) sergisi için seçilen sanatçılar arasında yer almıştır. Katıldığı sergiler arasında ayrıca, İzmir’de Yüzey / Yıkım (2013), Davetsiz Misafir (2013), İmgesi / Kendisi (2011), İstanbul’da Deneyimin Ötesinde (Pera Müzesi, 2012) sergileri sayılabilir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :