V4 Ülkelerinden Düşündüren Afişler

mimarizm.com / 08 Şubat 2022
Macar Kültür Merkezi, Vişegrad Dörtlüsü Ülkelerinin usta ve genç tasarımcılarının afişlerinden oluşan “PosTerra” sergisine 11 Şubat – 6 Mayıs 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Liszt Enstitüsü – İstanbul Macar Kültür Merkezi, Macaristan’ın 2021-22 yılları için, Polonya, Çekya, Slovakya ve kendisinin de dahil olduğu Vişegrad Grubu’nun (V4 olarak da bilinir) başkanlığını üstlenmesi vesilesiyle bir dizi sergi ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor. “PosTerra” başlıklı sergi Macaristan Sanatlar Akademisi’nin öncülüğünde dört ülkeden üç usta grafik tasarımcının ve onların öğrencilerinin dikkat çeken işlerine yer veriyor. 11 Şubat – 6 Mayıs 2022 tarihlerinde ziyarete açık olacak sergi dört farklı ülkenin tasarımcılarının aslında afiş vasıtasıyla aynı iletişim dilini nasıl yakaladıklarını gözler önüne seriyor.

Istvan Orosz, Shakespeare face

Dünyaca ünlü Macar grafik tasarımcısı ve film yönetmeni István Orosz’un sergi için hazırladığı önsözde “ancak bin kelimeyle anlatılabilecek olanın tek bir görselle anlatılabileceğine” değiniyor. Her ne kadar dünya genelinde kamusal alanlarda afişler gittikçe azalsa da, V4 ülkelerinde bu geleneğin devam ettiğinden bahsediyor. Orosz’un bir diğer dikkat çetiği nokta, afişleri saklamanın en uygun yolunun, yatak bazaları olması. 70x100 büyüklüğündeki baskılar buralarda rahatça saklanabilir, üzerlerinde kolayca göz gezdirilebilir ve uzun zaman depolanabilir. Ve tabii ki yeni bir sergi söz konusu olunca kolayca ulaşılabilirler.

Serginin küratörlüğünü ise aynı zamanda Macaristan Afiş Birliği Başkanı da olan Krzysztof Ducki üstleniyor.

Istvan Horkay, Coronaria

Ayrıntılı bilgi çin tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :