Ustalara Saygı 1950-1960 İstanbul

mimarizm.com / 30 Haziran 2021
Türkiye’de fotoğrafı sanata dönüştüren fotoğraf sanatçılarının 1950 ila 1960 yılları arasında çektiği İstanbul fotoğrafları, 10 Temmuz 2021 tarihine kadar 'Ustalara Saygı Fotoğraf Sergisi’nde Luca Fine Art Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor.

Türk fotoğrafçılığının büyük ustalarının eserleri, Luca Fine Art Galeri’de düzenlenen “Ustalara Saygı 1950-1960 İstanbul” fotoğraf sergisinde bir araya geliyor. Burgan Bank’ın katkılarıyla hayat bulan sergi, 10 Temmuz 2021 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

“Ustalara Saygı”, İstanbul’u fotoğraf makineleri ile selamlayan, sıra dışı estetik bakış açıları ile İstanbul’u bir sanat yapıtına dönüştüren fotoğraf sanatçılarının eserlerini bir araya getiriyor. Sergide, her biri Türk fotoğrafçılığının sembol ismi olan dokuz sanatçı yer alıyor: Ara Güler, Ersin Alok, Gültekin Çizgen, İbrahim Zaman, İzzet Keribar, Nusret Nurdan Eren, Ozan Sağdıç, Şemsi Güner ve Yıldız Moran.

İstanbul, Cumhuriyet’in ilanının ardından “uzun süre dokunulmamış” bir kent olma özelliğini İkinci Dünya Savaşı ardından gelen yıllarda hızla yitirdi. Dünya, savaş sonrasında toplumsal, siyasal ve ekonomik açıdan yeniden şekillenirken, İstanbul, esen bu sert değişim rüzgârının etkisini yoğun bir şekilde hissetti. İstanbul, 1950’li yıllarda modernleşme ve yoğun göçle tanıştı, bir yandan apartmanlar yükselirken diğer yandan gecekondular ortaya çıkmaya başladı; kent yüzlerce yıllık alışkanlıklarını unuttu. Sergide yer alan eserler; kentin radikal bir biçimde değişime uğradığı 1950-1960 arasındaki bu döneme, bir başka deyişle İstanbul’un “en hızlı dönemi”ne tanıklık ediyor. 

Sergi, fotoğrafın büyük ustalarının dünyaya bakışını, görsel ve sanatsal yaklaşımlarının anlamak için kaçırılmaz bir fırsat sunuyor. Ziyaretçileri, uzun, nostaljik bir yolculuğa çıkaracak serginin bir başka amacı da sıkıntılı günler yaşadığımız bu dönemde sanatın iyileştirici etkisini yaymak ve sanatseverlere moral vermek.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :