Tan Oral Karikatürleri Eskişehir'de

mimarizm.com / 27 Kasım 2013
Tan Oral Karikatürleri Eskişehir'de

Usta çizer Tan Oral, 'memnuniyetsizler' ve 'kıkırdak çizgiler' sergileriyle Eskişehir, Anadolu Üniversitesi'ne konuk oluyor. Oral, açılış günü, uzun yıllar ders verdiği üniversitede bir de söyleşi gerçekleştirecek.


                           


İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sergi Salonu'nda açılacak ilk sergide, yazılı ve görsel medyadan 216 gazetecinin portre karikatürü 'memnuniyetsizler' adıyla sergileniyor. Tan Oral sergiyi şöyle tanımlıyor:

"Evlerimize, masalarımıza konuk olan o kadar çok tanıdığımız yüz var ki medyada. Onları her gün dinliyor, izliyor ve okuyoruz. Kent, siyaset, sağlık, ekonomi, çevre, şiddet ve kendilerinden söz ediyor ve de durmaksızın yakınıyorlar. Memnun değiller, memnuniyetsizler. Bendeniz de öyleyim ve onları çizgilemeden duramıyorum. İşte medyamızdan bu 200'ü aşkın yüzü size sergilemek istedim. Tabi ki serginin adı; 'memnuniyetsizler'."

Sergideki karikatürlerin tümünün yer aldığı 'memnuniyetsizler' kitabı da sergi açılışında sanatçı tarafından imzalanacak.

Odunpazarı'ndaki Eğitim Karikatürleri Müzesi'nde aynı gün açılacak diğer Tan Oral sergisi, 'kıkırdak çizgiler' adını taşıyor. Oral bu sergiyle ilgili yorumu ise şöyle:

"Yıllardır günlük basında çizer dururum, masamda ise başka çizimler birikip durur. Sorusu Olmayan Yanıtlar, Denetimsiz Denetim, Başıboş Disiplin, Kurgulanmayan Kurgular, İzin Verilen İzler, gibi nitelemelerle tanımlanabilen nedensiz, amaçsız, endişesiz, telaşsız, zorlamasız, araştırmasız, mecburiyetsiz, talepsiz ve taslaksız olarak tam bir sükûnet içinde ortaya çıkan bu çizimlerin kırk tanesi ‘kıkırdak' adıyla."

Çerçeveli ve orijinal çizimlerden oluşan sergideki eserler sanatseverler tarafından satın alınabilecek.

A.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film (Animasyon) Bölümü'nde uzun yıllar ders veren Tan Oral, yine 4 Aralık Çarşamba günü 10.00-11.00 saatleri arasında GSF Konferans Salonu'nda öğrencileri ve karikatür severlerle buluşarak 'Bana Kalsaydı Çizmezdim' konulu söyleşide bulunacak.

Sergiler, 5 Ocak 2014 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :