"Sürekli Çeşitlenmeler"

mimarizm.com / 09 Mayıs 2011
"Sürekli Çeşitlenmeler"

Küratörlüğünü Ali Akay'ın yaptığı "Sürekli Çeşitlenmeler" sergisi; Ayşe Erkmen, Seza Paker ve Füsun Onur'un, kişisel boyutunu benzer biçimde ortaya koyan, ortaklaşa bir bağlama dayalı ve birbirine içkin olabilme gücüne sahip olmasına rağmen heterojen olan işlerini bir araya getiriyor. Sergi, 18 Haziran'a dek Akbank Sanat'ta izlenebilir.

Bir yaratım ve düzenleme biçimi olarak ele alınması istenen "Sürekli Çeşitlenmeler" sergisinde, mekan ve zaman ile birebir ilişki içinde olan her bir eserde, dışsal bağlamla olan ilişki de göz önüne alınıyor.

Serginin tanıtıcı metninde şu bilgilere yer veriliyor:

"Müzikte, özellikle barok müzikte çeşitleme; bir 'tema'nın ortaya sürdüğü değişiklikler ile meydana gelen çeşitli müzikal cümleleri üretmeye olanak sağlayan bir önerme sunar: ABA, ABACA veya ABACADA. Temaların sayısı bir işten diğerine çeşitlenebilmekte ve varyasyonlar oluşturmaktadır.

Sanatçılar bu alanı, seslerin ve imgelerin her seferinde kaçışıp durduğu bir bölge gibi kullanıyorlar. Düzenlemeler, sesler ve imgeler birbirinden ayrılıyor ve kaçış noktalarının kendi aralarında bir düzen oluşturduğu mekansal zemine doğru kendilerini savuruyor, dağıtıyorlar. Oluşturdukları fikirler ve zihindeki imajlar birleşmeyen bir sentez ortaya koyuyor. İşte sergilenen eserlerin mekanı oluşturmasının ve onu parçalara ayırırken kendilerini buraya yerleştirmesinin sebebi budur. 'Sürekli Çeşitlenmeler', bu üç sanatçı için hareketler, işaretler, çizgiler ve arayışlardır."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :