Sergi: Aykırı İşler

mimarizm.com / 14 Mayıs 2024
Bozlu Art Project Mongeri Binası, 17 Mayıs-31 Ağustos tarihleri arasında Türk sanatının bilinen değerli sanatçılarının, bilinmeyen işlerine odaklanan “Aykırı İşler” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bozlu Art Project Mongeri Binası, 17 Mayıs - 31 Ağustos tarihleri arasında Türk sanatının bilinen değerli sanatçılarının, bilinmeyen işlerine odaklanan “Aykırı İşler” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Oğuz Erten’in üstlendiği sergi, “Aykırı İşler” başlığı ile, sergide yer alan sanatçıların daha çok bilmediğimiz veya içerik anlamında yeniden aykırı okumalara açık işlerine odaklanıyor.

Sergide Halil Akdeniz, Ercan Akın, Ali Alışır, Özdemir Altan, Cihat Burak, Server Demirtaş, Sinan Demirtaş, İnci Eviner, Murat Germen, Can Göknil, Meriç Hızal, Tülay İçöz, Balkan Naci İslimyeli, Kazım Karakaya, Nur Koçak, Gamze Taşdan, Ömer Uluç gibi birçok değerli sanatçının izleyiciyi şaşırtabilecek özellikli yapıtlarına yer veriliyor. Sanat tarihine bilinen kliklerin dışında bakmaya ve okumaya imkân veren bu sergi, aynı zamanda yeni ve alternatif bir sanat tarihi yazımının da mümkün olduğunu ortaya koyup, yeni düşünce biçimlerine yol açmayı hedefliyor.

Sanatın bir laboratuvar alanı, sanatçının ise bir bilim insanı gibi sürekli ve yeniden ve yeniden deneyen biri olduğunu düşünürsek, arzu ettiği sonucu bulmak için çıktığı araştırmalarda yaptığı denemelerin sonuç için olmazsa olmaz olduğu değerlendirilirse, bu sapmalarda ortaya çıkan “Aykırı İşler” adeta sanat tarihi için devleşiyor. Aykırı işlerde devam etseydi sanatının nereye gideceği konusu ise işin asıl zihinsel doruk noktası oluyor. Aynı zamanda “Aykırı İşler” sanatçının üslubunu bulması için ne kadar çok deneme ve emek verdiğinin de bir göstergesi. Thomas Edison’un bu konudaki değerli bir sözü ise süreci çok iyi özetliyor; “Dehanın yüzde biri ilham, Yüzde doksan dokuzu terdir.”

Bozlu Art Mongeri Binası’nda 17 Mayıs’ta açılacak “Aykırı İşler” sergisi yaz boyunca, Bozlu Art’ın süreli sergiler galerisinde izlenebilir. Sergi 31 Ağustos’ta son bulacak!


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :