“Ready-ReMade”

mimarizm.com / 31 Ekim 2016
Sanatçı Deniz Sağdıç’ın Işık Gençoğlu küratörlüğünde gerçekleşen ‘Ready - ReMade’ Sergisi, 4 Ekim - 13 Kasım 2016 tarihleri arasında Vis Sanat’ta görülebilir.

Evrensel değerler zemininde, güncel teknolojiyle geleneksel olanı birleştirerek, kültür ve sanatın toplumsal katmanların tümüne yayılmasını sağlama hedefiyle yola çıkan Vis Sanat, sezona Deniz Sağdıç’ın “Ready-ReMade” isimli sergisiyle başladı.

İş dünyasından önemli isimlerin ve çok sayıda davetlinin katıldığı sergide, ödüllü Arp Sanatçısı Meriç Dönük’ün gerçekleştirdiği performans ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

4 Ekim Salı günü Vis Sanat’ta açılışı gerçekleşen sergide sanatçı Deniz Sağdıç Ready-ReMade” ile sanatta biçim ve düşünce düzleminde ortaya konulan ayrıştırmalara odaklanıyor. Sanatçının günlük kullanım nesnelerini, görece tüketilip, terk edildikleri noktalardan kendi deyimiyle “devralarak” bu nesnelere kendisiyle özdeşleşen çizgilerle müdahalelerde bulunu-yor. Bu yöntemle, düşünceyi yaratıcı eylemle ilişkilendiren Sağdıç, buluntu nesneyi sanatın doğasında yeniden var etmeyi amaçlıyor.

Sağdıç’ın yürürlükte olan sanat tarihi yaklaşımına yönelik eleştirisi, hesaplaşması, kaçınılmaz olarak sanatçı tanımına da yönelik. Sağdıç’a göre söz konusu yaklaşım sadece sanatı değil sanatçıyı da eser üzerinden tanımlamakta, sanatçıyı ‘ne’liğinden öte ‘kim’liği zemininde temellendirmekte. Sağdıç’ın “Ready-ReMade” yaklaşımı, yaşadığı dönem, hayata getirdiği biçim ne olursa olsun sanatçının ilk günden beri düşüncesiyle var olduğuna vurgu yapıyor.

Deniz Sağdıç Hakkında
Mersin doğumlu sanatçı, 1999 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakütesi’nde sanat eğitimine başladı. Daha öğrencilik yıllarında çeşitli projelerde yer aldı. 2003 yılında aynı üniversiteden, fakülte birincisi olarak mezun oldu. Mezuniyet başarısının getirdiği akademik davetlere rağmen, sanatını, ülkenin sanat başkentinde sürdürmek üzere İstanbul’da kendi atölyesini kurdu. Çalışmaları mimari mekân öğesi ve tasarım ürünü olarak, farklı sanatçılar tarafından yeniden üretildi. Video, fotoğraf ve baskı alanında da çalışmaları bulunan sanatçının, son dönemde çeşitli mekanlara özel ürettiği yerleştirmeleri dikkat çekiyor. Bugüne dek dokuzu kişisel olmak üzere uluslararası ve ulusal birçok projede yer alan genç sanatçı çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürüyor.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :