“Panopticon²” Resim Sergisi

mimarizm.com / 04 Mayıs 2016
Sergi, sanatçının mimarlık deneyiminin uzantılarının, resimlerinde yer alan kavram ve deneyimlere eklenmesinin yeni anlatımları olarak karşımıza çıkıyor. 

Mimar-ressam Suna Sönmezalp, sergide yer alan eserlerinde, genellikle mimari ve fiziki görünüm olarak ifade edilen 'kent' imgesini, Foucault’nun da üzerinde durduğu 'Panopticon' hapishane modelinden yola çıkarak 'sonuç-kavram-anlam' olarak sorgulayan bir anlayışla ele alıyor.

Sönmezalp, doğadan ve doğal yaşam alanlarından koparak mekanikle sarmalanmış mekânlara kıstırılan insan hallerini imleyen Panopticon’dan İnsan Manzaraları” projesi kapsamında farklı mekânlarda kişisel sergiler açtı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok kişisel sergi düzenleyen sanatçı, grup sergilerine, uluslararası sanat bienallerine ve fuarlara katıldı. “Panopticon²” adlı sergi, sanatçının mimarlık deneyiminin uzantılarının, resimlerinde yer alan kavram ve deneyimlere eklenmesinin yeni anlatımları olarak karşımıza çıkıyor. 

Suna Sönmezalp, Panoptikon

Çağdaş şehirlerin gerçekte borular, kablolar, vanalar, pompalar, kumanda panoları, jeneratörler gibi sayısız parçadan oluşan mekanik bir sistem olduğunu; aydınlık, parlak, kusursuz organizasyonun karanlık, kirli bir düzensizliği sakladığı gibi iktidarın kimliğini de sakladığını belirten Sönmezalp, gerçek iktidarın, mükemmel organizasyon olarak görülen kentlerin can damarlarını oluşturan mekanik sistemlerin elinde olduğunu vurgular. Bu bağlamda sanatın üretim ve yönelim bakımından yaşadığı zamanla bağımlı olduğundan yola çıkarak, mekanik evrende makinelerle insan bedeninin asla bağdaşmayan beraberliğinin diyalektiği, çağın özelliklerinden beslenen Sönmezalp için eşsiz bir kaynaktır. Bağımlılık, bireyselliği yitirme, kapatılmışlık ve sıkışma gibi kentli bireye özgü bunalımları ve teknolojinin yaşama eklendiği ilk günden beri var olan insan/mekân/mekanik sorunsalını eleştirel bir bakışla görsel dile aktarma yolunda biçimle ilgili araştırmaların yanında kurgu, sahneleme teknikleri, derinlik yanılsaması, perspektifle ilgili arayışlar Sönmezalp’in işlerinin özünü oluşturur. Sanatçı bu kavramların güncel sanattaki gerekliliği yönünde bir eğilim sergiler. 

“Panopticon²” sergisi, 4 Mayıs – 10 Haziran 2016 tarihleri arasında Atlas Sanat Galerisi'nde izlenebilir.


Sanatçı hakkında:
1952’de İstanbul’da doğan H. Suna Sönmezalp, 1975’te lisans öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim anasanat dalında yüksek lisans, 2012’de Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :