'Out My Window – Istanbul'

mimarizm.com / 20 Kasım 2015
Gail Albert Halaban’ın New York ve Paris’te gerçekleşen; takibinde sergiye ve kitaba dönüştürülen projesi ‘Out My Window’, İstanbul ayağında bir kez daha komşu olmalarına rağmen daha önce hiç tanışmamış insanları bir araya getiriyor.

Çağdaş sanat fotoğrafçısı Gail Albert Halaban’ın, New York ve Paris’in ardından İstanbul’u haritasına eklediği, dünya çapında büyük yankı uyandıran fotoğraf projesi ‘Out My Window – Istanbul’, 20 Kasım - 12 Aralık 2015 tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray galerisinde sergilenecek.

Serginin ardından kitaba dönüştürülecek olan projenin fotoğraf çekimleri, yine ISTANBUL’74 tarafından Eylül ayında İstanbul’da gerçekleşti.

Gail Albert Halaban’ın New York ve Paris’te gerçekleşen; takibinde sergiye ve kitaba dönüştürülen projesi ‘Out My Window’, İstanbul ayağında bir kez daha komşu olmalarına rağmen daha önce hiç tanışmamış insanları bir araya getiriyor. Projede büyük metropollerde yaşamın temel paradoksuna odaklanan Halaban, fiziksel olarak birbirlerine çok yakın mekânlarda yaşıyor ya da çalışıyor olmalarına rağmen bireylerin komşularıyla olan kopuk ilişkileri ve yabancılaşma konusunu gündeme getirerek, bir anlamda şehirli insanın yalnızlığını resmediyor. 


Out Of My Window - Paris

Halaban bu sorgulamaları yaparken, projeye dahil olan katılımcılardan karşı komşularının yerine geçmelerini isteyerek; birbirleriyle ve yaşadıkları yerle olan ilişkilerini dönüştürmeye davet ediyor. Sanatçı bu bakış açısıyla şehirli insanlar arasındaki samimi ve kişisel bağları küresel ölçekte ele alarak, tüm dünyadan ‘komşu’ları projeye dahil ederken; projenin katılımcılar arasında yarattığı etkileşim, bireylerin toplum içinde ve ortak yaşam alanlarında birbirlerini nasıl gördüklerini ve özellikle mesafe olarak yakın durdukları halde şehir hayatının getirdiği uzaklığı keşfetmelerine teşvik ediyor.


Out Of My Window New York

Daha önce dünya çapında sergilenmiş ve kitaplaştırılmış olan projenin İstanbul çekimleri, 1-7 Eylül 2015 tarihleri arasında ISTANBUL’74 tarafından gerçekleşti. 

Gail Albert Halaban, projeye ilişkin şu açıklamada bulunuyor:

"Her zaman aynı pencerelerden bakan bir şehir dolusu yabancıyız. Komşularımızla arkadaş olduğumuzu zannediyoruz ama çoğunlukla hiç tanışmıyoruz bile. ‘Out My Window’ projesi, bu pencereler arasına bir köprü kuruyor ve bu yabacıların hayatlarını birleştiriyor." 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :