"Oryantalizmin 1001 Yüzü" SSM'de

mimarizm.com / 06 Mayıs 2013
"Oryantalizmin 1001 Yüzü"

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), yeni sergisinde Oryantalizm'in 1001 yüzünü mercek altına alıyor.

25 Nisan Perşembe günü ziyarete açılan sergi, 19. yüzyıl Oryantalizmi'ne odaklanırken, "Oryantalizm" teriminin kaynağına inerek bilim dünyasından arkeolojiye, mimarlıktan dünya sergilerine, fotoğraftan modaya uzanan pek çok konudaki etkilerine ışık tutuyor.

Sergide, 19. yüzyıl başında gerçekleşen arkeolojik kazılar, dünya sergileri görüntüleri, değerli kitaplar, Avrupa'daki Oryantalist mimarlığın Osmanlı İmparatorluğu'ndaki uygulamaları, Oryantalist tarzda iç mekan tasarımları, sahne dekoru ve moda, stüdyo fotoğrafları ve 19. yüzyıl ile başlayan Doğu'ya seyahatin değişik aşamaları, obje ve örneklerle sunuluyor.
Oryantalizme, Napoléon Bonaparte'ın 1798'deki Mısır seferi sonrasında Avrupa'da Doğu'ya ilgi ve merakın arttığı bir dönem çerçevesinde çok yönlü bir bakış açısıyla yaklaşan "Oryantalizmin 1001 Yüzü" sergisi, aynı zamanda Batı ile Doğu arasındaki etkileşimleri ve Edward Said'in 1978'de yayınladığı "Orientalism" kitabı ile başlayan yoğun tartışmaları da dikkate alıyor. Akademik bir kadro ile konularının önde gelen uzmanlarının oluşturduğu bilimsel danışma komitesinin desteğiyle hazırlanan sergi, bu sayede Oryantalizm kavramını, sadece Batılı merkez tarafından kontrol edilen tek taraflı bir söylem olmaktan çıkarıp, farklı alanlara yansımaları ve etkileri ile geniş bir yelpazede ele alıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer ,"Sakıp Sabancı Müzesi olarak yaklaşık bir buçuk yıldır bu sergi üzerinde çalışıyoruz. Edebiyattan arkeoloji ve müziğe, fotoğraftan sahne sanatlarına ve modaya kadar pek çok farklı alanı kapsayan sergimizin omurgasını tarih ve sanat tarihi uzmanlarıyla bir araya gelerek oluşturduk.

Oryantalizm kavramını, Napoléon Bonaparte'ın askeri bir harekâttan öte adeta akademik ve bilimsel bir çıkarmaya dönüşen Mısır seferi ve takip eden süreçte Batı'nın Doğu'ya artan ilgi ve merakını, sözünü ettiğimiz farklı disiplinlere yansıyan çok yönlü bir bakış açısıyla anlatıyoruz. Yüzyıllardır Doğu medeniyetinin Batı'nın kültür ve sanat ortamına yaptığı büyük etki bilinmekle birlikte, 19. yüzyılda geçmişin bütün akımlarından daha kalıcı olan, 20. yüzyıl sanatına uzun soluklu bir değişim getiren ve iz bırakan Oryantalizmi keşfetmeye tüm sanatseverleri davet ediyoruz." dedi.

Merkezinde, Oryantalizm'in her zaman eş anlamlı kullanıldığı Oryantalist heykel ve tabloların yer aldığı "Oryantalizmin 1001 Yüzü" sergisi, Çiftçi Towers sponsorluğunda, Teknosa'nın teknoloji ve The Grand Tarabya' nın konaklama desteğiyle gerçekleştiriliyor.

SSM'de 11 Ağustos'a kadar ziyaret edilebilecek sergi süresince konferans programları, film gösterimleri, çocuk ve yetişkin eğitimleri gerçekleştirilecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :