Ola Kolehmainen: Sinan Projesi

mimarizm.com / 24 Mart 2017
Ünlü fotoğraf sanatçısı Ola Kolehmainen'in, Borusan Contemporary'nin özel siparişiyle ürettiği çalışmalar, Mimar Sinan yapıtlarının bağlamını daha önce görülmemiş ve fark edilmemiş açılardan ele alarak, yaratıcı bir estetikle yorumluyor. 

Ola Kolehmainen, Ayasofya yıl 537 XX, 2014

Uluslararası çağdaş fotoğraf sanatının en önemli temsilcilerinden biri olarak değerlendirilen Ola Kolehmainen, soyut karakterli çalışmalarıyla tanınan bir sanatçı. Helsinki Fotoğraf Okulu akımı içinde adını duyuran sanatçının çalışmaları, 2010 yılında Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na katılmış, 2012’de Perili Köşk’te sergilenmişti.

Daha sonra Borusan Contemporary tarafından kendisine verilen özel siparişle, Mimar Sinan’ın yapıtları üzerine çalışmaya başlayan sanatçı, 2012–2014 yılları arasında usta mimarın yapıtlarını, onu etkileyen Bizans mimarisi geleneğiyle birlikte ele alan, bir dizi büyük boyutlu renkli fotoğraf üretti. Tamamı diasec tekniğiyle Düsseldorf’ta basılan bu çalışmalar, Mimar Sinan’ın yapıtlarının bağlamını daha önce görülmemiş ve fark edilmemiş açılardan ele alarak yaratıcı bir estetik yorumlamanın kapılarını açıyor. 

Ola Kolehmainen, Ayasofya Ola Kolehmainen, Ayasofya yıl 537 III, 2014

Ola Kolehmainen, AyasofyaOla Kolehmainen, Ayasofya yıl 537 IV, 2014

Bizans ve Osmanlı mimarlığının "ruhsal bütünlüğü"

“Sinan Projesi”, odağında Bizans ve Osmanlı mimarisinin başyapıtları olmasına rağmen, taşıdığı dinamikler itibariyle kültürlerarası diyalogu çağdaş bir yorumla ele alıyor. Sanatçı, renk ve form öğelerini ön plana çıkaran etkileyici çalışmalarında geliştirdiği özgün yorumla, disiplinlerarası bir etkileşimin altını çiziyor. Bu hem İstanbul’un çok kültürlü karakterini hem de çağdaş sanatın bu gelenekle nasıl yaratıcı bir diyaloga girebileceğini gözler önüne seriyor. Sinan’ın üçboyutlu mimari yorumunu kendi fotoğraf estetiğinin temeline yerleştiren Kolehmainen’in, yüzyıllar boyunca durmadan fotoğrafı çekilen kutsal mekânları şimdiye dek görülmemiş bir perspektiften ele alırken, dün ile bugün arasında etkileyici bir “ruhsal bütünlüğe” de vurgu yapmayı başardığı görülüyor.

Ola Kolehmainen, SelimiyeOla Kolehmainen, Selimiye 1575 I, 2014

Ola Kolehmainen, SüleymaniyeOla Kolehmainen, Süleymaniye 1558 XI, 2014

Çalışmalarını Berlin’de sürdüren Kolehmainen, “Sinan Projesi”nde formların dönüşümü üzerinde yoğunlaşıyor. Çünkü bu dizi, Bizans ve Osmanlı mimarlığı arasındaki yakınlaşmayı işlevsel açıdan değil, estetik açıdan ele alarak, özellikle ışık kullanımına vurgu yapıyor. Fotoğrafını çekeceği mekânlarda gün ışığının etkilerini uzun süre araştırmış olan sanatçı, ışığın mimarinin kütlesel formları nasıl dönüştürdüğünü gözler önüne seren çalışmalarında dinamik detaylar üzerine eğilerek Sinan mimarisinin özündeki hümanist değerleri de ortaya çıkarıyor.

Küratörlüğünü Necmi Sönmez'in üstlendiği "Sinan Projesi", 4 Mart - 3 Eylül 2017 tarihleri arasında Borusan Contemporary'de izlenebilir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :