Mogambo

mimarizm.com / 28 Eylül 2021
Galeri Nev açılışını, Selim Cebeci'nin Mogambo sergisiyle 29 Eylül'de yapacak.

Göl (Lugano, 1954), 2020 Tuval üzerine yağlı boya 45*69 cm

Galeri Nev sergilerine “Mogambo” ile başlıyor. Selim Cebeci’nin sergisi, adını sanatçının resmettiği gündelik mekânların birinden alıyor.

İzmir Fuar’ındaki Mogambo Gazinosu’nun belki de en ihtişamsız halinin ihtişamı, Berlin’de bir lokantanın açılmadan az evvelki kalabalık boşluğu, Atina’da bir apartman dairesinin ışıklarının bir türlü sönmeyen gecesi, geçen yüzyıl ortasından kimi mekânlar ile bir arada sergileniyor. Aile albümlerinden seçilen ve Selanik’te ya da Lugano’da geçen bir tatil gezisi anılarının siyah beyaz mahremiyeti, bugünün renkli anlarının sıradanlığı ile karşı karşıya geliyor. Bu renkli anlara kimi zaman, yine bugünden, renkli nesneler de ekleniyor. Böylece kese kağıdından henüz çıkmış bir armut, fırtınalı denizde seyreden bir vapurun öyküsüne katılıyor.

Mogambo, 2021 tuval üzerine yağlı boya 41*57 cm

Selim Cebeci’nin eserleri, geçmişle ilgili hatırlama ya da özlem içermiyor. Sanatçı zamanın izlerine yalnızca tanıklık ediyor. İzleyici kimi zaman bu tanıklığı paylaşırken, kimi zaman da kendini bütünüyle yabancı hissediyor. Her iki deneyimde de, eserler ile izleyiciyinin ilişkisini ışık belirliyor. Sanatçının yapay ve doğal ışığı bir sahnenin içinde nasıl gezdirdiği, zamanımızın kimi eleştirmenleri tarafından rönesans ustalarının ışık hakimiyeti ile kıyaslanıyor.

Lokanta, 2021 tuval üzerine yağlı boya 40*57 cm

*

Selim Cebeci, 1972 yılında mimarlık eğitimini tamamladı. 1980 yılında resme başladı. 1983’ten sonra mimarlığı bırakarak sahne ve kostüm tasarımları yaptı; reklam filmlerinde sanat yönetmeni olarak görev aldı. 1990’da bütünüyle resme yöneldi. İlk kişisel sergisini 1998 yılında Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi’nde açtı; bu serginin katalog metnini Orhan Pamuk kaleme aldı. Çalışmaları kitap kapaklarında yer aldı; Murathan Mungan, 2002 yılında on birinci baskısını yapan “Kırk Oda”yı, kapağında Selim Cebeci’nin bu kitap için özel olarak gerçekleştirdiği bir resimle yayımladı. İstanbul ve Ankara’da açtığı az sayıda kişisel sergi foto-realizmin ustaları arasında anılması için yeterli oldu. Çalışmalarına İstanbul’da ve Atina’da devam eden Selim Cebeci’nin eserleri, en son 2019 Aralık ayında Galeri Nev’in otuz beşinci yılı dolayısıyla düzenlenen “Altın Çağ” sergisinde izlendi.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :