Masa Sergisi 2: Ömer Selçuk Baz

mimarizm.com / 28 Mayıs 2024
The Circle tarafından ‘Masa Sergileri’ kapsamında hayata geçen ‘Evvel Zaman Odaları’ sergisi 30 Mayıs’ta ziyarete açıldı. Serinin ikinci sergisinde Ömer Selçuk Baz ve Yalın Mimarlık’ın bir "Hafıza Mekanı" olarak tasarladığı Manisa Kurtuluş Müzesi’ projesi masada yer alıyor.

Düşüncelerimiz, yaşadıklarımız ve sonrasındaki tepkilerimiz iyi ya da kötü oluşlarından bağımsız, bizi değiştirir ve dönüştürür. Hayat boyu nelerle karşılaşacağımızı seçemeyiz; bazılarından kaçınırız, bazılarına ise isteyerek yöneliriz. Bu tercihler, kaçışlar ve takipler ise sonunda, ister istemez bizleri oluşturur.

Manisa’daki bu tuğladan ‘evvel zaman odaları' da pek çok kaçışın ve kovalamacanın ürünüdür. Tesadüfen veya bilinçli olarak çekildiğimiz bu eski yüzlü yapı, aslında bir çeşit duyular mekanı olarak tarif edilebilir.

Unutulmuş muhtelif yapım tekniklerinin, yakın tarihin keskin isli bir anının, peyzajın, ateşin, yok olmuş bir kentin ve bizim kişiselleştirdiğimiz bir hikayenin ifadesi olmak üzere düşünülen bu yapının hikayesi, Heval Zeliha Yüksel’in küratörlüğünü üstlendiği ‘Evvel Zaman Odaları’ sergisinde izleyiciyle buluşuyor. 

Sergiye Haziran ayı boyunca iki yan etkinlik eşlik edecek. İlk söyleşide aynı zamanda Manisa Kurtuluş Müzesi’nin sergi tasarımcısı olan Heval Zeliha Yüksel ve yapının mimarı Ömer Selçuk Baz ile müzenin hikayesine, ikinci söyleşide ise proje mühendisleri ile bu hikayenin inşa sürecine odaklanılacak.

Masa Sergileri serisinin ikincisi ‘Evvel Zaman Odaları’,  30 Haziran’a kadar her gün 11.00-19.00 saatleri arasında The Circle’da ziyaret edilebilir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :