"Kristal Şehir"

mimarizm.com / 21 Eylül 2011
"Kristal Şehir"

Mimarlık Araştırmaları Stüdyosu (MARS)
, 18 Eylül – 18 Kasım tarihleri arasında "Kristal Şehir" adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Italo Calvino'nun "Görünmez Kentler" adlı kitabından esinlenerek düzenlenen sergiye katılan sanatçılar, tıpkı Calvino gibi, insanları kentlerde yaşatan gizli nedenleri keşfetmeye çabalıyorlar.

Yersiz ve yurtsuz ütopya inancıyla hesaplaşırken, bir taraftan da kentsel hümanizmanın özlemini çeken Calvino, zaman ve mekanın dışında düşsel bir yolculuğa çıkarken günümüzün modern kentlerine kafa tutar. Ona göre kentler takas yerleridir –ama bu değiş tokuş sadece ticari değil aynı zamanda anı, arzu ve kelime değiş tokuşlarıdır.

"Kristal Şehir" sergisindeki sanatçıların mimariyle –dolayısıyla kentle- imgeler üzerinden kurdukları ilişkiye de anı, arzu, göstergeler, hafıza ve takas gibi temalar eşlik ediyor. Düzenleme ve organizasyonunu Pınar Öğrenci'nin yaptığı sergiye Şahinaz Emine Akalın, Luk Berghe, Uli Fischer, Claudia von Funcke, Behrouz Heschmat, Evrim Kavcar, Helene Kazan, Pınar Öğrenci, Mustafa Pancar, Erich Pick ve Kemal Seyhan katılıyor.

İleriki dönemlerde MArS'ta yapılacak "mimarlık araştırmaları sergileri" serisinin ilkini oluşturması beklenen "Kristal Şehir" sergisinin, zaman içinde farklı sanatçıların katılımıyla yenilenerek tekrarlanması amaçlanıyor.

Sergi, Pazar ve Pazartesi günleri haricinde 11.00 – 18.00 saatleri arasında 18 Kasım tarihine kadar görülebilir.


Sergi hakkında daha detaylı bilgi için lütfen ilerleyiniz.     >>>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :