Kentsel Dönüşüm Öncesi "Yanındayım"

mimarizm.com / 05 Mart 2014
Kentsel Dönüşüm Öncesi "Yanındayım"

              


Pendik Soroptimist Kulübü tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesiyle düzenlenen 'Yanındayım' sergisi, farklı disiplinlerden sanatçıların eserlerini biraraya getiriyor. Kentsel dönüşüm projesiyle yıkılacak bir binada gerçekleşen sergi, böylece toplumdaki yanlış kalıpların da o bina gibi yerle bir olup yıkılmasına göndermede bulunuyor.


Sergide eserleri yer alan sanatçılardan İpek Mursaloğlu ve Gül Bolulu, 'Yanındayım' hakkında şu bilgileri veriyor:

"Son yıllarda yapılan araştırmalar, eşleri ya da sevenleri tarafından öldürülen kadın sayısının oldukça fazla olduğunu ve her yeni yılda rakamlara daha fazla kişi sayısı eklendiğini göstermektedir. Bunun yanında bebek ve çocukların da şiddet ve cinayete kurban olmuş olması, toplumumuzun toplu bir cinnet geçirdiğinin göstergesidir.

Çocukluktan başlayarak, biz insanlar nerede olursak olalım inciniriz. Bilinçli ya da bilinçsiz birçok yara izi, birçok inciniş biçimi vardır. Gizlice ya da açıktan açığa gözyaşı dökmüşüz ve bu incinişten başka insanları incitmek istemişizdir ve işte bu, bir tür şiddet biçimidir.Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yeniliklerin ve değişimlerin yanında, toplumumuzun insan temel haklarının kalıcı, demokratik, özgür ve yaşamsal haklarına saygı içeriğinde de köklü değişimlerin olmasını talep ederek, bu bağlamda harekete geçen sanatçıların, kadına ya da her türlü canlıya yönelik şiddetin karşısında duruşunu ‘Yanındayım' adlı sergiyle gerçekleştirmektedir.

Serginin, kentsel dönüşüm projesiyle yıkılacak bir binada yapılmasındaki amaç; yanlış kalıpların, o bina gibi yerle bir olup yıkılması ve daha güzele, daha huzurlu, saygılı, sağlam bir yaşama temel atılmasının vurgusudur. Şiddet gibi ya da özgürlük, saygı, sevgi gibi olguların yanımızda, apartmanımızda ve evimizde başladığının anlatılmasıdır.'Mutena', Hayati Çıtaklar


İnsanımıza ‘Yanındayım' diyen kalabalık sanatçı grubuyla yapılan sergi, şiddette ve insan hakları ihlaline karşı duruşunu, yaşanmış olayların tersine, yaşanması gereken bir tavır ortaya koymaktadır.

Bu projede bizi destekleyen Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu'na ve Pendik Soroptimist Kulübü üyesi Hatice Tecimer'e, sergiyi gerçekleştirdiğimiz bina sahibi İnci Güven'e katkılarından ve yardımlarından dolayı teşekkürlerimizi bildiririz."Keten Hatun'Ne kebap yansın ne şiş'Sanatçılar:
Alev Oskay, Berna Erkun, Deniz Derbent, Erhan Cihangiroğlu, Fahir Kuzu, Fatoş Karadağ, Gül Bolulu, Gülhan Güneş Hüseyinkulu, Günsel Demirci, Handan Kaynakgöz, Hayati Çıtaklar, İpek Mursaloğlu, Merve Turan, Suat Yılmaz, Seçil Erel, Süreyya Oskay, Ufuk Barış Mutlu, Uğur Ciner, Zeycan Alkış. 


'Yanındayım' sergisi, 8-15 Mart 2014 tarihleri arasında Kızıltoprak'taki Varol Apartmanı'nda izlenebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :