"Kabuk / Shell"

mimarizm.com / 26 Aralık 2012
"Kabuk / Shell"

Elipsis Galeri, 20 Aralık – 10 Şubat 2013 tarihleri arasında Serkan Taycan'ın "Kabuk" isimli ikinci solo sergisine ev sahipliği yapıyor. "Kabuk" serisinde Taycan, İstanbul'un hızlı ve sürekli değişimini şehrin çeperleri üzerinden inceliyor.Serkan Taycan, "Urban Millennium" olarak adlandırılan ve 2007 yılında dünyada ilk kez kent nüfusunun taşra nüfusunu geçmesinin, artık kente farklı açılardan bakılması gerektiği fikrinden yola çıkarak, kentin değişimini ve onu oluşturan yeni olguları fotoğraflıyor. Sanatçı odaklandığı değişimin yaşam alanlarımız üzerindeki etkisine bakarken; bize sunacağı yeni yaşam alanlarını da sorguluyor.

1950'lerden itibaren yaşanan kitlesel göçü barındırmak için oluşan çarpık kentleşmeyle, sonu gelmeyen yeni yapı talebini karşılamak amacıyla İstanbul'un çevresi bir şantiyeye dönüşmüş durumda. Kentin çeperleri bu değişimin en ham ve kırılgan bir şekilde görülebildiği yerler. Karşılaştığımız tablo ise iyimserlikten çok uzak; çevresel faktörlere zarar verdiği için sürdürelebilir değil ve kentin dinamiklerinden ayrıksı. Bütün bu yapılaşmanın malzemesinin sağlandığı çeperlerde oyulan büyük maden ocakları adeta kentin yaralarına dönüşüyor. Yapım, yıkım ve tekrar yapımın döngüsünden çıkamayan İstanbul, sanatçının fotoğraflarına distopik bir kent olarak yansıyor.Taycan, İstanbul'un tarih boyunca panaromik olarak temsil edilmesinden yola çıkarak, şehrin fakli uç noktalarındaki mekanları diptik ve triptik fotoğraflar olarak bir araya getiriyor. Oluşturduğu birleştirmelerde zamanı ve mekanı bölerek topografyaya kişisel bir müdahalede bulunuyor. Yarattığı yeni gerçeklikleri ise hafızalarımıza kazınmış 19. yüzyıl İstanbul panoramik fotoğraflarına yeni bir önerme getiriyor ve üretilen kent imgesine yeni bir alternatif sunuyor.
Sergiye paralel olarak hazırlanan yayında, Jean-François Pérouse ve Merve Ünsal'ın metinlerine Superpool tarafından hazırlanan İstanbul periferi haritası eşlik ediyor.


Serkan Taycan

1978 yılında Gaziantep'te doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Mühendislik eğitiminin ardından Nordens Fotoskola'da (İsveç) belgesel fotoğraf eğitimi aldı. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Yüksek lisans programında eğitimine devam etmektedir. Memleket çalışması Elipsis Galeri'deki ilk gösteriminin ardından Selanik Fotoğraf müzesi, Vendome Fotoğraf festivali, Niort Fotoğraf buluşması gibi bir çok yerde sergilendi. Sanatçı 2010 yılında Niort'da (Fransa) misafir sanatçı programına katıldı. 2011 yılında "ExChange:İstanbul-Marsilya" sergi ve kitabını hazırladı. Sanatçı, 2012 yılında Türkiye'nin ilk sanat ödülü Full Art Prize'da yarı finalist seçildi. Bağımsız fotoğraf kollektifi RecCollective'ın bir üyesi olan sanatçı, İstanbul'da yaşamakta ve çalışmalarına devam etmektedir.

Taycan'ın çalışmalarının ana teması kentsel ve kırsal mekânların değişimi, farklılaşması ve bu süreçlerin parçası olan insanlık durumlarıdır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :