"Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar"

mimarizm.com / 25 Temmuz 2014
"Kadınlar, Kuşlar ve Yıldızlar"

S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi'nin (SSM) ev sahipliği yaptığı ve Sabancı Holding'in sponsorluğunu üstlendiği "Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar" sergisi, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle 8 Mart 2015 tarihine kadar uzatıldı.


20. yüzyılın çokyönlü, çığır açan sanatçısı Joan Miró'nun olgunluk dönemine odaklanan sergi, sanatçının Akdeniz coğrafyası ve insanına dair gözlemlerinden ilham alarak, kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşıyor. Miró'nun eserlerinden ilhamla tasarlanan SSM Çocuk Atölyeleri ise sergi sonuna kadar devam edecek.

Sergiyi ziyarete açıldığı 23 Eylül 2014 tarihinden bu yana yerli ve yabancı 100.000'den fazla sanatsever gezdi. SSM, ayrıca bugüne kadar sergiye paralel olarak 332 tane çocuk atölyesine ev sahipliği yaptı.

Akdeniz coğrafyası ve insanına dair gözlemlerinden ilham alan Miró'nun, kadın, kuş ve yıldız temalarına yoğunlaşan sergi; resim, baskı, heykel ve seramiklerin bulunduğu zengin bir seçkiyle, sanatçının sembolik dilini anlama olanağı sunuyor. Miró'yla İstanbul'da buluşan sanatseverler, sanatçının Akdeniz kültüründen aldığı enerjinin farklı formlardaki izdüşümlerine tanık olacak.

SSM müdürü Dr. Nazan Ölçer, sergiyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Sergi, kariyerinin erken döneminde sürrealizme yakın duran Miró'nun sanata ve hayata dair bakış açısını, resimlerinin ayırt edici özelliğini sanatseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Bize göre müze, sanatçıyı, onun eserlerini ve çevresini her yönüyle değerlendirerek, geniş kapsamlı bir bakış açısı sağlayan kurumdur. Esasen, bir müzeyi galerilerden ve sanat fuarlarından ayıran en önemli özellik de budur. Eylül ayında izleyicilerle buluşacak ‘Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar' isimli sergi, ‘müze, sergi ve sanat fuarı nedir, nasıl olmalıdır' gibi konuları tartışabileceğimiz bir fırsat sunacak. Böylece sergi, İstanbul gibi kavram karmaşalarıyla dolu bir şehirde, bu ve benzeri konuların daha iyi irdelenmesine, kavranmasına yardımcı olacak."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :