István Orosz Paradoxonometry

mimarizm.com / 01 Nisan 2021
8 Nisan'dan itibaren Macar Kültür Merkezi'nde ziyaret edilebilecek István Orosz'un Paradoxonometry isimli sergisi, Orosz’un geometrik algılar üzerine kurguladığı imkânsız mimariler, duvarlar ve ahşap nesneler serilerinden son dönem işlerini bir araya getiriyor.

Ressam, grafik tasarımcı, animasyon film yönetmeni ve çok yönlü sanatçı István Orosz’un Paradoxonometry sergisinin başlığı ‘paradoks’ ve ‘aksonometri’ kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkıyor. Grafik tasarımda bir prosedür olan aksonometri, genel bir tanımla, uzayda bulunan noktaları dik açılı koordinat sistemiyle resim düzleminde göstermek için kullanılıyor.

Orosz eserlerinde bu metodu paradoksal ifade biçimiyle görsel bir illüzyona dönüştürüyor. Sanat pratiğinde sıkça başvurduğu aksonometrik, diğer bir tanımla kaçışsız perspektifi, çelişki yaratan bir algıyla eğlenceli kompozisyonlarına aktarıyor. Sanatçı bu yolla iki boyutlu düzlem üzerinde şaşırtıcı, merak uyandırıcı ve aynı zamanda eğlenceli üç boyutlu bir algı yaratıyor. Sanatçı kompozisyonlarında ortaya koyduğu optik illüzyonlarıyla görsel algının mutlaklığını ve biçimin yol açtığı yanılgıyı sorguluyor. Ağırlıklı olarak son dönem işlerinin yer aldığı ve ahşap nesneler serisinden kapsamlı bir koleksiyonun sunulduğu serginin küratörlüğünü sanat tarihçisi ve küratör Kemal Orta üstleniyor.

Sağlık önlemleri nedeniyle açılış çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Merkezi ziyaret edemeyenler için sergi eşzamanlı olarak sanal galeride ziyaret edilebilecek.

*

István Orosz Hakkında

Üniversite yıllarında Ernő Rubik’in öğrencisi olan, çektiği filmlerle ödüller kazanan, aralarında MOMA, Tate ve Victoria & Albert’in de bulunduğu önemli müze ve kurumlarda eserleri yer alan Orosz, 2016’da Batı Macaristan Üniversitesi’nden emekli oldu. Üniversite konseyi tarafından kendisine Profesör Emeritus ünvanı verilen sanatçı çalışmalarına Budapeşte’deki atölyesinde devam ediyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :