İstanbul’da Yaşanan En Ağır Kışlar 'İstanbul Kış Günlüğü'nde

mimarizm.com / 14 Aralık 2015
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) işbirliğiyle hazırlanan 'İstanbul Kış Günlüğü' sergisi, 18 Aralık  2015 – 10 Ocak 2016 tarihleri arasında CKM Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Fotoğraf tarihçisi ve koleksiyoncusu Cengiz Kahraman’ın geçen bahar ayında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan 'İstanbul Kış Günlüğü' kitabından esinlenerek hazırlanan sergi, İstanbul’da yaşanan en ağır kışlar olan 1929 ve 1954 kışlarını daha önce görmediğiniz görsellerle anlatıyor.

“İstanbul Boğazı dondu, Sarayburnu’ndan Üsküdar’a yürüyerek geçenler oldu” efsanesini belgeleyen basın fotoğrafları, ‘şipşak’ hatıralar, dönemin profesyonel ve amatör fotoğrafçılarının çektiği siyah beyaz kareler, bu sergiyle izleyiciyi bir kentin tarihine davet ediyor.

2 Mart 1929, Buzlar İstanbul'da, Foto Sender, Beyoğlu

1929 ve 1954 yıllarında Tuna nehrinde kopan buzların Karadeniz üzerinden İstanbul Boğazı’na akın ettiği ‘o an’ların tanıklıkları günümüze taşınıyor. Sergide, İstanbul manzaraları, iskelelerdeki yolcuların telaşı, mavnalar, tekneler ve yük gemilerinin kışla mücadelesi, sanat eseri gibi ve film karelerini andıran büyüleyici fotoğraflar da yer alıyor. 

1929

Yakın dönem kışları arasında hafızalardan çıkmayan ve Boğaz da dahil her yeri, her şeyi donduran 1929 ve 1954 kışları yayın organlarında olabildiğince yer almış, kişilerin ve ailelerin fotoğraf albümlerinde, fotoğraf sanatçılarının arşivlerinde ölümsüzleştirilmiştir. Cengiz Kahraman’ın yayın organlarını tarayarak, kendi zengin arşivi yanında bazı özel arşivlerden de yararlanarak hazırladığı İstanbul Kış Günlüğü Sergisi, çok özel bir tarihi belgeliyor.         

Buz adasının fethi, Ara Güler, 1954                     


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :