İstanbul 1910-2010: Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü

Mimarlar Odası / 23 Ağustos 2010
İstanbul 1910-2010: Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü "İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi" projesi, İstanbul'un 1910-2010 döneminde sergilediği toplumsal-mekansal dönüşümü ortaya koymayı amaçlıyor. Etkileşimli bir sergilemeyle ve haritalar aracılığıyla Santralistanbul'da izleyicilere sunulacak olan bu kent sergisi, 15 Eylül - 20 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

"İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergisi", kentin tüm katmanlarının kolayca izlenebileceği dönemleme ve tema gruplamalarıyla 100 yıllık bir tarihsel süreci aktarıyor.Yüzyılın toplumsal-mekansal yapıları, toplumsal ve iktisadi coğrafyanın ve yapılı çevrenin oluşum, konsolidasyon ve çözülme süreçleri, mimarlık kültüründeki öncelikler ve bunların değişimi; harita, maket, çizimler ve çeşitli görsel iletişim araçları ile ziyaretçiye sunuluyor.

Sergi açıklama metninde şu cümlelere yer veriliyor:

"Birçok Avrupa kentine kıyasla çok daha hızlı bir büyüme ve dönüşüm yaşayan İstanbul'da, kendisini kentsel bir bütün içinde konumlandıramayan birey kente, kentte yaşayan diğer katmanlara yabancılaşmaktadır. Modern metropollerde bu durum bir kent problematiği olarak kent müzelerinin odağında yer almaktadır. İstanbul'da bu sürecin ve sonuçlarının gözönüne serildiği, kentin gelecek vizyonunun tartışıldığı bir kent müzesinin olmayışı 2010'da Avrupa Kültür Başkenti olacak İstanbul için önemli bir eksikliktir."

Proje, tam olarak da böylesi bir kent müzesinin yokluğunda İstanbul'un 100 yıllık kentsel ve tarihsel sürecini aktarma gayesi ile oluşturuluyor. Üretilen tüm sergi malzemelerinin ise, ileride kurulması planlanan İstanbul Kent Müzesi'nin koleksiyonuna hibe edileceği belirtiliyor.


İlişkili Haberler
Haritaların "Mimarı" Tematik Küratör Murat Güvenç İle Serginin Hazırlık Süreci Üzerine
İlişkili Haberler
Güvenç İle "1910-2010"un "Ne İşe Yaradığı" Üzerine...
İlişkili Haberler
"İstanbul 1910-2010" Sergisi Hakkında Kısa Kısa / Kare Kare
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :