İçten Dışa

mimarizm.com / 06 Nisan 2021
Mimar Gizem Büyüktürkoğlu'nun kurucusu olduğu Pom Art & Design Levent Galeri, Yasemin Semercioğlu koordinatörlüğünde, 18 Mayıs – 29 Eylül 2021 tarihleri arasında farklı disiplinlerden sanatçı ve tasarımcıların yaratımlarını bir araya getiren "İçten Dışa" sergisini sanat ve tasarım severlerin beğenisine sunuyor.

Sevgi Karay_Gergedan Böceği Sehpa

Sergi Metni

İçinde bulunduğumuz pandemi süreci her birimizde stres, kaygı ve endişeye sebep olurken, sosyalleşmeye, sarılmaya hasret kaldık. En içe dönük halimize tanık olduk. Kimimiz depresiftik, kimimiz üretken. Sürekli sorgular olduk. Dünya bize neyi anlatmak istiyor? Yoksa ektiklerimizi mi biçiyorduk?

Dünya, içten dışa doğru çalışır. Her çözüm, her iyileşme, içten gelir. Gerçek dediğimiz dünya bunu takip eder. Bu yüzden dünyamızı değiştirme gücümüz var. Muhtemel bir yakın gelecekte, robotlar ve akıllı makineler düşünme, hatta gülme becerisine sahip olabilecekler, ancak hiçbir zaman düşleyemeyecekler. Tüm etkinlikler içinde en insani boyutta olan eylemdir düşlemek. İnsanın iç özüne düşmektir düş…  İnsana has, eşsiz ve belirleyici özelliğimiz “düşünmek” değil “düşlemek”tir. Vermek, kendinden vermek demektir. Neysek onu veririz. Bildik ki içeride başlar her şey... Kendimizi gözlemlemek, kendimizi düzeltmektir. Mükemmel ya da korkunç bir dünyanın her haliyle gerçek olabilmesi için önceden hayal edilmiş olması gerekir. Öyleyse biz de yeniden hayal ettik.

Belki de bulunmaz bir fırsattı tek başınalığımız. Şimdi içeride bulduklarımızı dışa vurma vakti!

Sergide yer alan 12 tasarımcı ve sanatçı içeride bulduklarını bizlere yansıtıyorlar. Bu bir kucaklaşma, sarılma, buluşma… Aynı zamanda sanatın tasarıma evrilmesi, tasarımın da sanata…"

Can Safa_Universe within Universe

Sergide Yer Alan Sanatçı ve Tasarımcılar

Arzu Kaprol, Alev Araslı, Aylin Sözer, Ayşe Demir, Can Safa, Esat Fişek, Gülfem Kessler, Harun Antakyalı, Hilal Polat, Maria Kılıçlıoğlu Baraz, Sevgi Karay, Tayfun Mumcu.

 

*

Pom Art & Design Hakkında

Sanat ve tasarımın iç içe geçtiği bir platform yaratma hayaliyle Pom Art & Design, yeniliklere bırakılan açık kapılarla farklı disiplinlerden gelmiş tasarımcı ve sanatçılar tarafından sınırlı sayıda üretilmiş eşsiz eserleri ve kullanılabilir sanat objelerini kapsamaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :