“I'm Not A Biennial Artist / Bienal Sanatçısı Değilim"

mimarizm.com / 12 Eylül 2011
“I'm Not A Biennial Artist / Bienal Sanatçısı Değilim"

3M'in ofis ürünleri markası Post-it® Not'u özgün baskı tekniğiyle buluşturarak yarattığı eserleri ve enstalasyonlarıyla tanınan Ardan Özmenoğlu, "Bienal Sanatçısı Değilim / I'm not a Biennial Artist" isimli kişisel sergisiyle 12 Eylül - 8 Ekim 2011 tarihleri arasında Ekavart Gallery'de sanat severlerle buluşuyor.

Anadolu'nun günlük yaşantı ve popüler kültürüne ait gelenekselleşmiş simge ve objeleri yorumlayan Özmenoğlu, bunları, doğalarıyla çelişkili bir platformda, sergi mekânında izleyicilere sunuyor. "Bienal Sanatçısı Değilim / I'm not a Biennial Artist" sergisi, 17 Eylül-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan 12. İstanbul Bienali'yle eş zamanlı olarak görülebilecek.

Popüler kültürün bilinen portrelerinden Seda Sayan, Türkiye'nin adıyla özdeşleşmiş olan döner kebap, vazgeçilmez ulaşım aracımız mavi minibüsler ve ata sporumuz yağlı güreşler gibi ikonlaşmış figür ve simgeleri çalışmalarında sıkça kullandığı Post-it® Not'lar ve bu teknikle buluşturduğu enstalasyonlar ile sergileyen Özmenoğlu, kendine özgü ve mütevazice başkaldıran bir üslupla, bienal çağında "bienal sanatçısı" olma kavramını sorguluyor. Sanatçı, gözümüzün alıştığı obje ve kişileri, aleni hallerinin dışına çıkararak yeniden yorumluyor. Geleneksel işlevinden ayırarak sunduğu bu simgeleri sanatsal yorumu ile tanımlıyor ve bu sunum üzerinden, içinde bulunduğu düzenin işleyişine eleştirel bakış açısını ifade ediyor.

Özmenoğlu'nun "Bienal Sanatçısı Değilim/ I am not a biennial artist " sergisi, 8 Ekim'e kadar Ekavart Gallery'de görülebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :