‘Hatırlamak’

mimarizm.com / 30 Mayıs 2017
Serra Behar'ın ‘Hatırlamak’ isimli ilk kişisel sergisi 23 Mayıs - 20 Haziran tarihleri arasında Adahan İstanbul’da sanatseverlerle buluşuyor.

Serra Behar, ‘Hatırlamak’ isimli sergisinde kişilerin, nesnelerin ve durumların geride bıraktığı iz ve bellek kavramlarına odaklanıyor. Çalışmalarında hayatın kurgu ve illüzyon sahnesinde teatral bir yolculuk hali olduğunu ifade eden sanatçının, sergiye ilişkin açıklaması şöyle: 

"Ürettiğim her işin, illüzyondaki bu oyunun payıma düşen bir perdesine karşılık geldiğini düşünüyorum. Bunun ne azı ne de çoğu söz konusu. İşlerimin her biri, aynı anda bir ölüm ve bir doğumun simgesi. Kendimle hesaplaşmalarımın kainatla diyalog halinde sürmesinin kanıtı. ‘Ben’ merkezden ‘biz’ olmaya giden hatırlayışımın hikâyesi. Belki derinde, dokunabildiklerime ‘siz de hatırlıyor musunuz?’ diye fısıldayışım."

Serra Behar, First SupperFirst Supper

Hatırlamak, insanın doğumu itibariyle bilinç ve algılama sürecine geçiş öncesi unutulanların, devam etmekte olan yaşama etkilerini sorgularken; unutulan yüzler, kimlikler ve kişiler üzerinden kendimizden başlayarak, içerisinde bulunduğumuz dünya ile yüzleşmek gerektiğini hatırlatıyor. Serra Behar ‘Hatırlamak’ isimli sergisiyle varoluşsal süreçteki yolda olma halini vurguluyor.

Behar’ın çalışmalarının her biri, yaşamının belirli dönemlerine karşılık gelen durumların somut bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Sanatçı üretimlerinde; ifadede iletişim ve hareket kavramlarıyla, yaşamın devinimi ve durmaksızın değişimiyle akışa şuurlu bir teslimiyetin ifadesini yansıtıyor. Sanatçı, çalışmalarında kullandığı deri, röntgen filmi, kemik, polyester, kablo, bilgisayar parçaları, antika ahşap gibi malzemelerle farklı animasyon tekniklerini devreye sokarak, yaşamda tamamlanan süreci ve devam eden akışı temsili bir anlatımla bizlere aktarıyor.

Serra Behar, OrganOrgan

Behar, Hatırlamak sergisi için Galata ve Bodrum’daki atölyelerinin yanı sıra çeşitli marangozhane ve eskicilerden topladığı parçaları yine eski bir marangozhanede bir araya getirerek yeniden yorumladı.

Sergi, 23 Mayıs - 20 Haziran 2017 tarihleri arasında Adahan İstanbul’da ziyaret edilebilir.

Serra Behar hakkında:​
Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekorları, Kostüm ve Kukla bölümünden mezun olan sanatçı, aynı üniversitede heykel üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. Nottingham Trent Üniversitesi’ndeki eğitiminin ardından, İngiltere’de deneysel tasarım, kukla, animasyon atölyelerinde ilk projelerini gerçekleştirdi. Türkiye’de ve dünyada önemli marka ve kurumlara özel tasarımlar yaptı. 2010-2015 yılları arasında İngiltere ve Türkiye’de çeşitli galerilerde çalışmalarını sergiledi. 

Serra Behar

2012’den bu yana ArtSümer’de ve (yine aynı galeri ile) Contemporary Istanbul’a çalışmalarını sergileyen Serra Behar, izlerin yansımaları üzerinden anlamı, sanatı ve eylemi sorgulamaya devam ediyor. 

www.serrabehar.com


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :