Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun Son Çalışmaları Milli Reasürans’ta

yapi.com.tr / 14 Ocak 2008
Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun Son Çalışmaları Milli Reasürans’ta

Karikatür, illüstrasyon ve resim arasındaki alanda yarattığı kendine özgü bir dünyada çalışan Gürbüz Doğan Ekşioğlu'nun son çalışmaları Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde sergilenecek. 6 Şubat-1 Mart 2008 tarihleri arasında izlenebilecek sergi ile ilgili olarak Türkçe ve İngilizce bir kitap hazırlandı.

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Bölümü'nde öğrenim gören, halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Ekşioğlu karikatür, illüstrasyon, afiş ve obje tasarımları yapıyor.
1977 yılından bu yana karikatür ile ilgilenen sanatçı, 23'ü uluslararası toplam 64 ödül kazandı. Ulusal ve uluslararası birçok karma sergiye katıldı, biri New York'da olmak üzere dokuz kişisel sergi açtı. Sanatçının yapıtları The New Yorker dergisine 1992, 1993 (iki kez), 2003 ve 2005 yıllarında beş kez kapak oldu. Bunların arasında, özellikle 2005 yılında 11 Eylül'ün yıldönümü nedeniyle yayınlanan çalışması övgüler aldı. Çalışmaları yurt dışında Forbes (1995), Corporate Finance (1996), yurt içinde Milliyet Sanat (2001 ve 2004), Hürriyet Gösteri (1996), Güldiken (1998), MediaCat (2006) dergilerinin kapağında yer aldı. Karikatür ve illüstrasyonları The Atlantic Monthly, The New York Times'da ve bir çok ülkede dergilerde yayınlandı. İki çalışması UNESCO tarafından yayınlanan Ekşioğlu 1998 Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü'nün de sahibidir.

Sanatçı, yapıtlarında belirginleşen yer yer masalımsı, fantastik atmosferin gizlediği gerçekçilik, insani boyutun yarattığı metaforla derin bir mizaha dönüşüyor. 11 Eylül çalışmasından etkilenen Susan Sontag'ın söylediği gibi Ekşioğlu çok incelikle ve ancak o ölçüde doğrudan insan ve dünyaya bakıyor, bu "zor işi" titiz çalışması, içtenliği ile başarıyor
.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :