"Geleneksel Çanakkale Seramikleri – Niyazi Önen Koleksiyonu"

mimarizm.com / 23 Şubat 2015
"Geleneksel Çanakkale Seramikleri – Niyazi Önen Koleksiyonu"


Aslan biçimli kap


Çanakkale Seramik Müzesi (Tarihi Er Hamamı), Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen'in Geleneksel Çanakkale Seramikleri koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Doğup büyüdüğü kente olan sevgisini ve bağını bu özel koleksiyon ile perçinleyen Önen'in, 56 eserden oluşan koleksiyonu, 20 Şubat 2016 tarihine kadar Çanakkale Seramik Müzesi'nde ziyaret edilebilecek.


17. yüzyıla dayanan ve saray sanatından çok günlük ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen, fakat son yıllarda kaybolmaya yüz tutan Çanakkale Seramikleri, 2013 yılında restorasyonu tamamlanan, Çanakkale Belediyesi - Çanakkale Seramik Müzesi'nde toplandı.

Üretim zenginliğinde kullanılan form ve desenlerin, yaşamın içinden ve kentten izler taşıdığı Çanakkale Seramikleri, kentin o dönemlerde deniz ticaretindeki etkinliği ile Avrupa dahil dünyanın birçok yerinde yaşayan koleksiyonerlere ulaştı. Sadece testileri değil, tabakları, hayvan figürlü kapları ile kendine özgü yeşil, sarı ve kahverengi (şarabi) renkleriyle, dünya seramik ve sanat tarihine adını yazdıran Çanakkale Seramikleri'ni uzun yıllardır toplayan Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, doğup büyüdüğü kentin yerel sanatıyla ilgili geniş bir tarihi eser koleksiyonuna sahip. Önen'in bu özel koleksiyonunda, örneklerine günümüzde ender rastlanan tabaklar, at başlı testiler ve hayvan figürlü kaplar yer alıyor.Çukur tabakAslan ve gaga ağızlı testiler


"Geleneksel Çanakkale Seramikleri – Niyazi Önen Koleksiyonu", açıldığı günden bu yana birçok seramik sanatçısını ve eserini sanatseverlerle buluşturan Çanakkale Belediyesi – Çanakkale Seramik Müzesi'nin beşinci süreli sergisini oluşturuyor. Önen'in uzun yıllardır titizlikle koleksiyonuna dahil ettiği 56 parça Çanakkale Seramiği'nin yer aldığı koleksiyon sergisi, 20 Şubat 2015 Cuma günü ziyarete açıldı.

Sergi, 20 Şubat 2016 tarihine kadar Çanakkale Seramik Müzesi'nde (Pazartesi günleri hariç) görülebilir.


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • Belloir Christian 6 yıl önce I have 5 canakkale ceramik plates 18 or 19 century for sale, found in a wreck near Greece Email c-c.belloir@wanadoo.fr
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :