Galata’nın Görsel Kent Hafızası

mimarizm.com / 22 Mayıs 2017
İnci Batuk, Tophane'deki Tütün Deposu'nda yer alan “Galata’nın Görsel Kent Hafızası” sergisinde, semtin geçmişten bugüne karşılaştığı hoyratlıkları belgelerken, şehrin geçmişini bugüne bağlayan şahdamarını tutmaya çalışıyor.

Fotoğraf editörü Özcan Yurdalan'ın sergiye ilişkin değerlendirmesi şöyle:

"Bir semti anlatmak için sadece bakmak yetmez, aynı zamanda dinlemeyi de başarmak gerekir. İnci Batuk, Galata’yı fotoğraflarken aynı zamanda bu semti dinledi. Sadece çekiç sesleri, makina uğultuları, dalgaların düzensiz vuruşları, kaçık martıların fütursuz çığlıkları değildi işittikleri. İnsan seslerini de duydu, köşe başlarının, duvarların, pencere pervazlarının, Ceneviz surları ve Bizans temellerinin, gözden ırak kalmış Osmanlı yapılarının söylediklerini dinledi.

'Galata’nın Görsel Kent Hafızası', semtin geçmişten bugüne karşılaştığı hoyratlıklara özellikle bakıyor ve yorgun semt sakinlerini karşımıza çıkarıyor. Fotoğrafçı, şehrin geçmişini bugüne bağlayan şahdamarını tutmaya çalışıyor.

Belli ki fotoğrafçının asıl meselesi yıllardır ilgilendiği bu semtin yaşantısını dinlerken onları görünür hale getirmek. Bunu yaparken her bir sesin akışkanlık içindeyken anlam kazandığını biliyor, görüntülerin de sesler gibi akışkanlık içindeyken anlam kazandığını biliyor, görüntüleri de sesler gibi akışkan kılmaya çalışıyor. Sergideki fotoğrafları biçimsel bir uygulama olmaktan çıkaran bu temel kaygı, görüntülerin hikâyelendirme hacmini genişletiyor."

“Galata’nın Görsel Kent Hafızası”, 25 Mayıs – 24 Haziran 2017 tarihleri arasında Tophane, DEPO'da izlenebilir. 
 


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :