Finlandiya Ahşap Geleneği, Güncel Uygulama Örnekleri ile YEM'de Buluşuyor

mimarizm.com / 02 Şubat 2011
"Ahşap Mimari Sergisi ve Konferansı" YEM'de Finlandiya Helsinki'de bulunan Aalto Üniversitesi Ahşap Programı öğrencileri tarafından tasarlanıp inşa edilen 20 ahşap binanın modelleri, fotoğrafları ve planları yaklaşık bir ay süre ile Yapı-Endüstri Merkezi'nde sergilenecek. "Ahşap Mimari Sergisi", Aalto Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mimar Pekka Heikkinen'in "Yaparak Öğrenmek – Finlandiya Mimarisinin Doğuşu" başlıklı konferansının ardından açılacak.Yapı-Endüstri Merkezi ile Finlandiya Büyükelçiliği işbirliğinde ve UPM-Kymmene, PlyWood, Promet A.Ş, Ulusal Ahşap Birliği, Lunawood ile Tikkurila firmalarının Türkiye Distribütörü İlkay Ticaret'in sponsorluğunda gerçekleştirilen "Ahşap Mimari Sergisi" organizasyonu, 8 Mart 2011'de saat 19:00'da Aalto Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mimar Pekka Heikkinen'in vereceği "Yaparak Öğrenmek – Finlandiya Mimarisinin Doğuşu" başlıklı konferansın ardından gerçekleştirilecek kokteyl ile açılacak.

1990'larda, Finlandiya'nın kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ahşap ustalığını ve uygulamalarını yeniden canlandırmak amacıyla kurulan Aalto Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Ahşap Programı, Helsinki'de becerikli ve yaratıcı ahşap işçilerinden oluşan yeni bir nesil yetiştirmeyi hedefliyor. Yapı-Endüstri Merkezi'nin ev sahipliği yapacağı Ahşap Mimari Sergisi'nde yer alacak yaratıcı tasarımlar ise ahşap mimarisinin geleceğine ilişkin ilham verici bir bakış ortaya koyuyor.Aalto Üniversitesi'nin Ahşap Programı, ahşap yapı endüstrisinde kullanılan yenilikçi metotları teşvik ediyor, mümkün olan en basit yöntemleri kullanarak karmaşık bir ahşap yapı inşa etmeyi amaçlıyor. Ahşap Programı'na devam eden öğrenciler projeleri kendileri tasarlayıp inşa ediyorlar ve bu yöntemle kitaplardan edinilemeyecek bir öğrenim deneyimi kazanmış oluyorlar.

Yapı-Endüstri Merkezi'nde sergilenecek eserler, öğrencilerin son 15 senede meydana getirdikleri yaratıcı eserleri keşfe davet ederken, ahşap mimarisine farklı bakış açıları sunacak. Çalışmalarını Finlandiya'nın geleneksel ahşap ustalığını temel alarak geliştiren öğrencilerin işlerinde, bu çok yönlü malzemenin işleme ve dönüştürme tarzları aracılığı üzerinden özgünlük ve yenilikçilikleri ön plana çıkacak.

Ahşap Mimari Sergisi, 7 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında Yapı-Endüstri Merkezi'nde ziyaret edilebilecek.

Ahşap Mimari Sergisi ve Konferansı

Konferans:
"Yaparak Öğrenmek - Finlandiya Mimarisinin Doğuşu"
Prof. Dr. Mimar Pekka Heikkinen
Tarih : 8 Mart 2011, Pazartesi saat 19:00

Sergi:
Tarih : 7 Mart – 1 Nisan 2011
Sergi Gezi Saatleri: Pazartesi – Cumartesi | 10:00 – 18:00

Heikkinen'in simultane olarak Türkçeye çevrilecek olan sınırlı kontenjanlı konferansına kayıt yaptırmak için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :