D'Art Galeri'den Sadi Diren Retrospektifi

mimarizm.com / 03 Şubat 2015
Sadi Diren Retrospektifi

AKM ve daha pek çok yapının duvarları için panolar tasarlayan, Cumhuriyet tarihinin yaşayan tek seramik sanatçısı Sadi Diren'in eserlerinden oluşan sergi, 19 Şubat'ta ziyarete açılıyor.


İstanbul'un tarihi dokusunu çağdaş sanatla harmanlayarak eski ve genç kuşak sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan D'Art Galeri, dünyaca ünlü seramik sanatçısı Prof. Sadi Diren'in seramik pano, heykel ve figürlerinin yer aldığı 65 parçadan oluşan retrospektif sergiyi sanatseverler ile buluşturuyor.

Biçim ve renkleri ölçülü kullanması, kili biçimlendirmedeki plastik anlayışı ve sır tekniğiyle seramik sanatında yeni bir anlayışın oluşmasını sağlayan 88 yaşındaki Sadi Diren, Cumhuriyet tarihinin yaşayan tek seramik sanatçısı.Eserlerinde Anadolu sanatını inceleyen Diren; insan, doğa, hayvan, bitki, barış, insan sevgisi ve dayanışma konularını işledi. Batı'dan aldığı bir teknikle Hitit ve Frig gibi Anadolu uygarlıklarından esinlenerek yapıtlar verdi. Türk seramik sanayisinin sanatla bütünleşmesi konusunda çaba gösteren Diren'in seramik, çömlek ve heykellerinin yanı sıra Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ve ülkenin birçok önemli yapının duvarlarında, seramik kaplama ve panoları bulunuyor.Küratörlüğünü Duygu Bağlan ve Emre Zeytinoğlu'nun yaptığı "SADİ DİREN Reprospektif" adlı sergiyi, 19 Şubat - 22 Mart 2015 tarihleri arasında, Salı'dan Pazar'a 12:00-19:00 saatleri arasında izleyebilirsiniz.


Seramik eserlere adanmış bir galeri...

Türkiye'nin sadece seramik eserleri sergileyen tek galerisi D'Art Galeri, Ceneviz surları içerisinde 138 yıllık tarihi binasında, yaşanmışlıklarına bir yenisini ekleyerek çağdaş sanata ev sahipliği yapıyor.

D'Art Galeri, İstanbul'un tarihi dokusunu çağdaş sanatla harmanlayarak sanatın farklı alanlarında öncülük etmiş değerli isimlerin eserlerine ev sahipliği yapmanın yanı sıra, yeni sanatçıların eserlerini de sanatseverler ile buluşturma ana fikriyle kuruldu.

Sanatçıların en büyük sıkıntılardan birisi olan eserlerin sigortalanması konusunda tabuları yıkarak, doğası gereği kırılgan yapıya sahip seramik eserlerin sergi alanı bulmakta zorlandığı ülkemizde bir ilke imza atan D'Art Galeri, tüm eserlerin sigortalanmasını sağlayarak sanatı güvence altına alıyor.

Seramik sanatçısı Duygu Bağlan'ın kurduğu D'Art Galeri, Can Zaimoğlu'nun yönetmenliğinde uluslararası sanatçı ve sanatseverlerin buluşma noktası olmayı hedefliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :