"Camera Ottomana | Osmanlı İmparatorluğu'nda Fotoğraf ve Modernite, 1840-1914"

mimarizm.com / 15 Nisan 2015
"Camera Ottomana | Osmanlı İmparatorluğu'nda Fotoğraf ve Modernite, 1840-1914"


ANAMED'in yeni sergisi "Camera Ottomana" Osmanlı İmparatorluğu'nda modernitenin fotoğrafla olan ilişkisine odaklanıyor.


Osmanlı İmparatorluğu'nda modernitenin fotoğrafla olan ilişkisini konu alan Camera Ottomana, Ömer M. Koç Koleksiyonu'nun yanı sıra farklı arşiv ve koleksiyonlardan derlenen fotoğraf, albüm, obje, yayın ve belgeleri bir araya getiriyor. Fotoğraf teknolojisinin İmparatorluk'ta gelişimi ve kullanım alanlarını da inceleyen serginin küratörlüğünü Zeynep Çelik, Edhem Eldem ve Bahattin Öztuncay üstleniyor.

1840'lardaki mütevazı denemelerden sonra 1860'larda devlet ve elitler tarafından iyice benimsenmeye başlayan fotoğrafçılığı ele aldıktan sonra II. Abdülhamid döneminde (1876-1909) iyice yaygınlaşan fotoğraf tutkusunu ele alan sergide, 1914 yılına kadar imparatorlukta ve dünyada fotoğrafçılık alanında gerçekleşen gelişmeler paralel olarak sunuluyor. Bu kapsamda devlet daireleri, maden ocakları, hastaneler gibi kurumların fotoğraflarının yanı sıra sokaktan manzaralar, suçlu fotoğrafları ve portreler de yer alıyor."Cibali Tütün Fabrikası mekanik atölyesi", Guillaume Berggren, 19x24 cm, albumin baskı, 1885. Ömer M. Koç Koleksiyonu.Türk Kadını, Pascal Sebah, yaklaşık 1870. Ömer M. Koç Koleksiyonu.


Sergi, İmparatorluğun modern imajı ile fotoğrafı bir araya getirirken, teknolojik gelişmelerle popülerliği artan fotoğrafçılığın propaganda, gazetecilik, eğitim, kriminoloji ve tıp gibi çeşitli alanlarda kullanımının yaygınlaşmasına vurgu yapıyor.90 m uzunluğunda köprü yapımı, Hayfa 1905-6. Ömer M. Koç Koleksiyonu.


Camera Ottomana sergisinin açılış etkinliği olarak 21 Nisan Salı günü saat 15:00'te ANAMED Oditoryumu'nda gerçekleşecek panelde, küratörler ve proje ekibi bir araya gelerek sergi, kitap ve sergiye ait web sitesinin ortaya çıkış süreci hakkında konuşacaklar. Panele katılım ücretsizdir. İngilizce-Türkçe simultane tercüme yapılacatır.

"Camera Ottomana" sergisi 21 Nisan - 19 Ağustos 2015 tarihleri arasında Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED)'de ücretsiz olarak gezilebilir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :