"Boyunca / Along The Way"

mimarizm.com / 27 Şubat 2013
"Boyunca / Along The Way"

New York'ta yaşayan ve çalışan Ayça Köseoğulları, "Boyunca / Along the way" adlı kişisel sergisiyle MARS İstanbul'a konuk oluyor.

Karakalem desenlerinde, adeta kişisel bir evren kurma fikriyle uğraşan Ayça Köseoğulları, evreni kendi bakış açısından tanımlamaya çalışırken, hayali bir kozmogoni yaratır.


solda: isimsiz, kağıt üzerine kurşun kalem, 80 x 54.5 cm / sağda: kalıntı, kağıt üzerine kurşun kalem, 80 x 54.5 cm


Ardışık (sequential) bir dilin mütemadiyen kullanımı ve çalışma sekanslarının obsesif kararlılığı, çizimlerin gerçek bir ihtiyaçtan kaynaklandığına bizi inandırır. Sanatçının desenlerindeki boşluk, daha doğrusu, sayfanın sınırları ile sanatçının sayfa üzerine koyduğu işaretler arasındaki yer, üretim potansiyelinin özgürleştirildiği alandır. Desenlerinde ön ile arka fon, resmedilen ile resmedilmeyen arasındaki gerginliği açığa çıkararak izleyiciye, bu mecrayı sanatçının elinin şekillendirdiğini hatırlatmış olur.

Sanatçı, bir seri işaret ya da sembol üretmekten ziyade -ki bu desenler kesinlikle böyle de okunabilir-, desenlerle eleştirel bir ilişki kurmak ile ilgilenmektedir; takıntılı, algısal ve keskin bir ilişki...

Erken dönemlerinde yapmış olduğu manzara desenleri, yıllar içinde zihinsel bir 'kartografi'ye (mapping) dönüşerek gelişme göstermiş ve bugünkü halini almıştır. Ayça Köseoğulları, kendisi, işleri ve izleyiciler arasında şiirsel bir temas noktası yaratırken, izleyiciyi içgüdüsel bir zaman ve mekan düzlemine taşır.


8 Mart 2013 tarihinde ziyarete açılacak olan 'Boyunca / Along the way' sergisi, 6 Nisan'a kadar MARS'ta gezilebilir.

      


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :