“Botanik Üzerine”

mimarizm.com / 03 Ocak 2017
BLOK art space'in yeni sergisi “Botanik Üzerine”, Ali Taptık ve İsmail Eğler'in de aralarında yer aldığı on sanatçının botanik ve sanat ilişkisini irdeledikleri çalışmalarını bir araya getiriyor.

Bitkileri araştıran ve inceleyen Dioscorides, 1. yüzyılda Anadolu ve Akdeniz bölgesine ait bitkiler üzerine yazmış olduğu De Materia Medica ile modern botanik biliminin temellerini atar. Grekçe’den sonra Arapça ve Süryanice’ye çevrilen bu kaynak, Anadolu bitkileri ve florası üzerine yazılmış en eski ve kapsamlı çalışmalardan biri olarak bilinir. Dioscorides özellikle tıp bilimi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınsa da, bitkilerin iyileştirici etkileri üzerine odaklandığı araştırmaları sayesinde özellikle günümüz bitki incelemelerinin başlangıcı sayılan temel bir kaynak oluşturmuştur. Dioscorides’in 600 farklı bitki türüyle başlattığı yolculuk, günümüzde bitkilerin niteliksel, niceliksel ve arşivsel araştırmalarının yapıldığı birçok alt dalı da barındıran botanik bilim dalına dönüşmüştür. De Materia Medica’nın bir başka önemli özelliği ise, Dioscorides’in ele aldığı her bir bitkiyi en ince detayına kadar tasvir ederken bu bitkiye ait tüm bilinen hikayeleri, mitleri, efsaneleri ve inançları gözlemlediği diğer detaylarla birlikte kaydetmiş olmasıdır. 

Macoto MurayamaMacoto Murayama, "Lathyrus odoratus" L. - yan görünüm

“Botanik Üzerine” sergisi, on sanatçının botanik ve sanat ilişkisini irdeledikleri çalışmalarını bir araya getiriyor. Sanatçılar sergi üzerinden bitkibilimine hem arşivsel hem de hikayesel yaklaşarak bitkiler üzerine farklı alanlarda ve coğrafyalarda yapmış oldukları araştırmalarını sunuyor. Bu araştırma sürecinin de bir parçası olan izleyiciler seçili bitki türlerini farklı estetik açılardan inceleme olanağı buluyorlar. Bitkibilimini farklı alanlar üzerinden inceleyen on sanatçı, botaniğin yan ve alt araştırma dallarından olan bitki biyolojisi, bitki geometrisi, doğa üzerinden yapılan estetik araştırmaları, bitkilerle tedavi yöntemleri, bitkilerin evrimi gibi farklı alanlarda ürettikleri eserlerle araştırma alanları ile ilgili yeni sorular da üretiyor. Dünya-dışı bitkilerin tasvirlerinden, dünyada soyu tükenmek üzere olan bitkilere uzanan bu yolculukta sergi, aynı zamanda botanik terminolojisinin de sınırlarını genişletmeyi amaçlıyor.

İki ay sürecek olan “Botanik Üzerine” sergisi ile sanatçıların yanı sıra konuk araştırmacıların ele aldıkları botanik-sanat ilişkisine odaklanan konular da BLOK art space Çukurcuma’da tartışmaya açılacak. Serginin seminer ve konuşma programı Ocak ayı içerisinde açıklanacak.

“Botanik Üzerine” sergisi 21 Ocak – 15 Mart 2017 tarihleri arasında BLOK art space Çukurcuma’da gezilebilir. 

Sanatçılar:
Ali Taptık, Ayşe Gül Süter & Dr. Joseph DeGiorgis, Gözde Becerikli, Işık Güner, İsmail Eğler, Macoto Murayama, Melike Kılıç, Paula Doepfner, Sadık Arı


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :