Autopoiesis

mimarizm.com / 04 Kasım 2019
Yapıtlarında mimari yapıların statikliğinden sistemin dinamikliğine doğru bir geçişe odaklanan Semih Zeki, Autopoiesis isimli yeni sergisi ile 5 Kasım - 14 Aralık tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda.

Autopoiesis Başlangıç, 135x150 cm, 2019

İlk ortaya çıktığında canlı sistemlerin varlıklarını sürdürebilmek için sürekli yenilenmelerine işaret eden “Autopoiesis” kavramı, zamanla psikoloji, toplum bilimleri, mimari gibi alanlarda, kendini sürekli kendi parçalarından yeniden üretme anlamıyla kullanılmaya başlar. Bu kavram Semih Zeki’nin resimlerinde karşımıza çıkan üst üste gelen katmanlar ile bire bir örtüşür. Sanatçı önce bütünü parçalar, sonra parçaları bir araya getirerek dönüştürür ve yeniden üretir. Sanatçının “Resmin resme yolculuğu” olarak tanımladığı bu süreçte karşımıza çıkan mimari konstrüksiyonları tamamlamayı izleyicinin zihnine bırakarak bizi de bu sürece dahil eder. 

Semih Zeki, düşüncenin resmin önüne geçmemesi gerektiğini düşünür ve bu nedenle resmin üretim sürecinde kendi yolculuğuna girmesini ve sürprizlere açık olmasını ister. Tarihselin değil güncelin peşindedir. “Fikrimce sanatçının her daim sınırsız bir değişim içinde olması ve sürekli kendi farkındalığı üzerinden bir dinamizmi yaşaması gerekir. Bu durum elbette beraberinde tamamlanmamışlığı ve sanatçının tatminsizliğini getirecektir” sözleri ile açıkladığı üretim sürecinde bir tekrara değil kendini geliştiren, değiştiren ve sürekli yeniyi yeniden üreten bir döngüye gönderme yapar. 

Autopoietik, 150x120cm, tuval üzerine karışık teknik, 2019

Semih Zeki, Autopoiesis isimli yeni sergisinde yıkımlar, yığınlar, yeniden inşa olanlar arasındaki kendini yenileyen döngüye yer veriyor. Sergi 14 Aralık’a kadar Bozlu Art Project Mongeri Binası’nda ziyaret edilebilir.

Kaotik, Kağıt üzerine karışık malzeme, 180x140 cm, 2019

 

*

Semih Zeki hakkında 

1981 yılında Bolu’da doğan Semih Zeki, Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olur. Işık Üniversitesi Sanat Kuramı ve Eleştiri Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimini tamamlayan Semih Zeki ilk kişisel sergisini 2010 yılında “Benim Doğamdan Sizin Gördükleriniz” başlığı ile Ütopya Platform’da açmıştır. 2012 yılında Artgalerim Nişantaşı’nda “Tehdit” başlıklı sergisini açan sanatçı 2015 yılından itibaren Bozlu Art Project ile çalışmalarına devam etmektedir. Bozlu Art Project’te 2015 yılında “Brüt Katmanlar” ve 2017 yılında “Demolition” başlıklı sergilerini açan sanatçı üretimlerini İstanbul’daki atölyesinde sürdürmektedir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :