“Anlatı, Yer ve Zaman” Sergisi

mimarizm.com / 08 Temmuz 2019
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Sanat Koleksiyonu’ndan derlenen eserlerin yer aldığı “Anlatı, Yer ve Zaman” sergisi, 30 Eylül’e kadar Ankara Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde görülebilir.

Anlatı, Yer ve Zaman” sergisinde Cumhuriyet döneminde yaşanan sanatsal gelişmenin niteliği üzerinde durulmakta; özgün yorumlar üreten üretim biçimlerinin, yer ve zaman kavramlarıyla bağlantılı bir şekilde arz ettiği görünüm tartışmaya ve değerlendirmeye açılmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğretim üyesi Prof. Mümtaz Sağlam’ın küratörlüğünü yaptığı sergide; öncelikli olarak 1950’li yıllardan itibaren Türk resim sanatında öne çıkan sanatçı tavırları ve eser örnekleri incelenerek, oluşan üretim mantığı ve düşünce derinliği üzerine odaklanılmakta; ortaya çıkan yorum kalitesi ve farklılıklarına dikkat çekilmektedir.

En kapsamlı sanat koleksiyonlarından birine sahip olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Ankara Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşan sergide 22 sanatçının 28 eseri yer almaktadır.

Sanatçılar: Fikret Muallâ, Sabri Berkel, Selim Turan, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Abidin Dino, Avni Arbaş, Burhan Doğançay, Erol Akyavaş, Adnan Çoker, Mehmet Güleryüz, Alaettin Aksoy, Neşe Erdok, Komet, Ergin İnan, Adem Genç, Halil Akdeniz, Kemal Önsoy, Serdar Arat, Ahmet Oran, Ekrem Yalçındağ.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :