Anadolu'nun Unutulmuş Tarihinden Kareler

mimarizm.com / 07 Nisan 2016
Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’ya ait, Anadolu ve İstanbul’da Ermenilerin yaşamlarına ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çoksesli ve çokkültürlü bir dönemine tanıklık eden kartpostalların zengin görsel içerik ve arşiv belgeleri ile birlikte yer aldığı sergi, 6 Mayıs'a kadar MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde.

TC Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve iki yakın halkın 800 yıllık ortak yaşam kültürüne ışık tutmayı amaçlayan “Nar Niyetiyle: Türk-Ermeni İlişkilerinde Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı” adlı sergi, 6 Nisan Çarşamba günü MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açıldı.  

Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’ya ait, Anadolu ve İstanbul’da Ermenilerin yaşamlarına ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çoksesli ve çokkültürlü bir dönemine tanıklık eden kartpostalların zengin görsel içerik ve arşiv belgeleri ile birlikte yer aldığı sergi, 29 Nisan 2016 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Erzurum Ermeni MahallesiErzurum Ermeni mahallesindeki Surp Asdvadzadzin Kilisesi, Sanasaryan Mektebi ve piskoposluk merkezini gösteren bir kartpostal. Postadan geçmemiş olan kartpostala pul yapıştırılarak hatıra damgası vurulmuş. Osmanlıca el yazısında “Erzurum 330-331” [1914-1915] yazılı.

Yüzyıllarca, Anadolu’nun farklı yerleşim bölgelerinde birlikte yaşamış olan iki halkın unutulmaya yüz tutmuş ortak yaşamlarının, acı ve sevinçlerinin izini süren sergi, Türklerin ve Ermenilerin birlikte yaşayarak oluşturdukları ortak yaşam kültürlerini ve bu mirasın iki halk için içerdiği önemi hatırlatıyor. 

Küratörlüğünü Tasarımhane'nin kurucusu, iç mimar Güzin Erkan’ın yaptığı sergide, Osmanlı Arşivleri’nde yer alan belgeler ve Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan 1895-1914 yılları arasında üretilmiş 4000 kadar kartpostal arasından yapılan özel bir seçkiye yer veriliyor. Ermeni mahalleleri, kilise, manastır, okul, yetimhane ve hastanelerin resmedildiği, Ermeni editör veya fotoğrafçılar tarafından hazırlanmış kartpostallar silinmeye yüz tutan birçok anıyı canlandırıyor. 

Merzifon Anadolu Koleji orkestrasıMerzifon’da Ermeni kartpostal editörü Nerso’nun bir kartpostalında Anadolu Koleji’nin orkestrası. Orkestranın şefi kolejin öğretmenlerinden Arşag T. Dağlıyan’dı. Kartpostal 1906 yılında İzmir’den İstanbul Sultanhamam’daki Vahram Der-Nersesyan’a postalanmış. 

Adapazarı’nda iplik eğiren kadınlarSarkis D. Athanasyan'ın hazırladığı kartpostalda, Adapazarı’nda iplik eğiren ve çorap ören Ermeni kadınlar.

Sergi, asırlar boyu edebiyat, mimarlık, müzik, tiyatro ve zanaat başta olmak üzere, hayatın birçok alanında birbirini tamamlayan bu iki halkın birbirlerinden ne denli beslendiklerini ve yakın olduklarını hatırlatarak farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlıyor.

“Nar Niyetiyle: Türk-Ermeni İlişkilerinde Unutmanın Değil, Hatırlamanın Zamanı” başlıklı sergi, 7 Nisan - 6 Mayıs 2016 tarihleri arasında MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde görülebilir.

Ziyaret Saatleri:
Salı – Pazar / 10:00 – 19:00

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :