AKM Sergisi Bir Ay Daha Ankara'da

mimarizm.com / 17 Ocak 2013
AKM Sergisinin İkinci Durağı Ankara

Türkiye'deki modernleşme sürecinin mimarlık ve üretimdeki yansımalarını inceleyen "Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977" sergisi, Ankaralılar'ın yoğun ilgisinden dolayı bir ay daha uzatıldı. TSMD Mimarlık Merkezi'ndeki sergi, 23 Mart 2013 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

SALT tarafından, Kalebodur desteği, TSMD ve Tabanlıoğlu Mimarlık katkılarıyla 21 Eylül 2012 - 6 Ocak 2013 tarihlerinde SALT Galata'da izleyiciyle buluşan ve büyük ilgi gören sergi, İstanbul'un ardından Ankara'ya konuk oluyor. 

Küratörlüğünü Pelin Derviş ve Gökhan Karakuş'un üstlendiği "Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977" sergisi, AKM'nin mimarisi ve yapımına dair bir kavrayış sunabilmek üzere kilit arşiv belgelerine odaklanarak, binanın zorlu ve incelikli tasarım ve yapım süreçlerini ortaya çıkarıyor. Mimari, toplum ve yapılı çevre arasındaki ilişkileri inceleyen sergi, AKM özelindeki aktörleri ve tasarımlarını ortaya çıkarıyor. Bu proje için özel olarak üretilen AKM maketi, binanın mimarisinde izleyicinin erişemediği yapılanmayı okumayı sağlıyor.

Türkiye'nin modern kültüründeki mihenk taşlarından biri olan ve sanatın kamuya açılması çabasının güçlü bir temsili haline gelen AKM'nin mimarlık tarihindeki yerini vurgulayan sergi, 23 Mart'a kadar TSMD Mimarlık Merkezi'nde ziyaretçilerini bekliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :