Abidin Dino Sergisi: “Yüz Yıl, Yüz Desen”

mimarizm.com / 16 Aralık 2015
İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi, Abidin Dino’nun ilk defa gün yüzüne çıkacak desenlerinden oluşan “Yüz Yıl, Yüz Desen” sergisine ev sahipliği yapıyor. Galeri Nev işbirliğiyle gerçekleşen sergide, koleksiyoner Bekir Akbaş’ın tutku ve sabırla topladığı desenler sanatseverlerle buluşacak.

Galeri Nev, 2013 yılında, yaklaşık otuz yıldır düzenli olarak temsil ettiği Abidin Dino’yu, yüzüncü doğum yıldönümünde, yüz desenin yer aldığı bir sergiyle Ankara’da anmıştı. İstanbullu izleyiciler için Akbaş Koleksiyonu’nu yeniden ziyaret eden Galeri Nev, Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle sergiyi yepyeni desenlerle tekrar kuruyor.

Galeri Nev aynı zamanda 2013 sergisi sırasında yayımlanan ve bir desen defteri olarak tasarlanan “YÜZYIL” kitabını da sergi vesilesiyle İstanbul’lu kitapseverlerin dikkatine sunuyor. 

Sanatın her alanına değer bir ömür

Abidin Dino, ilk desenlerini 1931’de “Artist” dergisinde yayımladı. 20 yaşında D Grubu’nu, 26 yaşında Liman Grubu’nu kurdu. 1934’te Sovyetler Birliği’ne davet edildi, Lenfilm Stüdyoları’nda ressam olarak çalıştı, Sovyet yönetmenlerle film çekimlerine katıldı, Stanislavski için sahne krokileri çizdi. 1937’de Paris’te Gertrude Stein ile bir operanın dekorları üzerine çalıştı. 1941’de Anadolu’ya sürgün edildi. 1951’de Venedik Bienali’ne katıldı. 1952’de Paris’e yerleşti; kısa bir süre Tristan Tzara’nın aracılığı ile girdiği Picasso’nun Valluaruis’deki atölyesinde çalıştı. 1955’te Galerie Kleber’de açtığı ilk kişisel sergisini takip eden yarım asırda eserleri New York, Moskova, Amsterdam, Atina, Prag, Zürih, Milano, Roma ve Paris’in de aralarında bulunduğu pek çok farklı kentte izlendi. Paris, Musée de l’Art Moderne de la Ville, Abidin Dino’nun resimlerini koleksiyonuna kattı.

Türkiye’deki ilk sergisi 1964’te, İstanbul’da bulunan Galeri 1’de düzenlendi. Dino’nun kişisel sergileri daha sonra Ankara, İstanbul ve İzmir’de devam etti, ayrıca eserleri farklı temalar etrafında düzenlenen sayısız karma sergide yer aldı. “Goal” adlı uzun metraj belgesel filmi, 1966 yılında British Academy tarafından Robert Flaherty Belgesel Ödülü’ne layık görüldü. 1979 yılında Fransız Plastik Sanatlar Birliği’nin Onursal Başkanlığına seçildi. 1984’te Galeri Nev, Abidin Dino’nun “El” desenleriyle açıldı. Aradan geçen zamanda Nev, sanatçının on yedi ayrı kişisel sergisine ev sahipliği yaptı ve eserlerini otuz farklı kitap ve katalogda bir araya getirdi.

“Yüz Yıl, Yüz Desen” sergisi 16 Aralık 2015 - 13 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul Fransız Kültür Merkezi Galerisi'nde izlenebilir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :