6 Sanatçı Öncülünü Arıyor

mimarizm.com / 30 Aralık 2020
"6 Sanatçı Öncülünü Arıyor" sergisi 13 Şubat 2021 tarihin kadar Akbank Sanat'ta ziyaret edilebilir.

Fırat Engin, Frekans Serisi I, 2019, Poliyester çerçeve, ahşap, dekota, neon, 120 X 130 cm, Sanatçının izniyle

Kurulduğu günden itibaren çağdaş sanat dinamiğini hareketlendiren, bu alanındaki çalışmaları teşvik eden ve genç sanatçılara destek olan Akbank Sanat, 23 Aralık 2020 – 13 Şubat 2021 tarihleri arasında "6 Sanatçı Öncülünü Arıyor" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın üstlendiği sergide 6 sanatçı ve “öncül” olarak seçilen sanatçıların eserleri yer alıyor.

Ramazan Can, Yüklük Attic, 2017-2018, Beton, Dokuma, 35 parça, Her biri 15 x 20 x 23 cm, Anna Laudel Galeri’nin izniyle

Sergi kapsamında sanatçı Murat Akagündüz; Avni Lifij’i, Alpin Arda Bağcık; İrfan Önürmen’i, Ramazan Can; Şakir Gökçebağ’ı, Fırat Engin; Sarkis’i, Güneş Terkol; Gülsün Karamustafa’yı, Burcu Yağcıoğlu; Semiha Berksoy’u kendi öncülü olarak seçti.

Küratör Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, sergi ile ilgili değerlendirmesinde şöyle diyor: “Türkiye’de yaşanan sert modernleşmenin getirdiği bir yanılgı var: yeni, modern ve nihayet güncel olan geçmişten kopuk olandır. Oysa öyle değil. Belleğin ve anımsamanın modern yapısı geçmişi başka bir anlayışla diri tutar. Modern bir eklemlenme sorunudur. Arada kopuşlar, köktenci yadsımalar bulunabilir. Öncü aramıyoruz. Gerçek o. Ama öncüller önemlidir. Üstelik öncülün önemi insan güç kazandıkça artar. Silik, zayıf ve belirsiz olan için öncülün bir önemi, yararı, katkısı olmaz. Modern sanat öncüllerin tarihiydi. Güncel sanat tarihini kendisiyle başlatabilir. Gene de ‘etkilenme korkusu’ kapının dışında duruyor. Soybilimse başka bir gerçek. Türkiye’de üretilen güncel sanatın iç serüveni bazen baba bazen ana katilliği üstüne oturuyor. Ama öldürmek yok etmeye yetmiyor. ‘Habeas Corpus’un yanında öldürülenin cesedi ne olacak? Çünkü, bellek ve anımsamayla yaşıyoruz. ‘Bastırılan geri döner’! Sorun neyi anımsayacağımızdır. Kanon ve klasik olanı başat saymayabiliriz. Örtük, ayrık, saklı, çevrede, yeraltında ve minör olan çok daha güçlüdür. Madunların da tarihi yazılıyor, yazılmalıdır. 1980 sonrası doğan ve yapıtlarını üreten 6 sanatçı yerlerini belirledikten sonra öncüllerine bakıyor. Bakmak kültürel bir bağ/lam kurmaktır. Bağlam tarihsel olduğu kadar tarih dışı olma niteliğine de sahiptir. Sergi 6 sanatçının bizzat ve teker teker saptadığı 6 öncülü kendilerine bağlıyor. Belki de hepsine... Bütün parçalarından farklıdır.”

Sergi Akbank Sanat’ta 23 Aralık 2020 – 13 Şubat 2021 tarihleri arasında ücretsiz olarak görülebilecek.

Murat Akagüzdüz


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :