Galatasaray Lisesi’nin 150 Yıllık Öyküsünü Belgeleyen Sergi Devam Ediyor

mimarizm.com / 15 Ocak 2019
İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün “Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı (1868-2018)” sergisi kapsamında düzenlenen küratörlü sergi turları, 17 Ocak ve 7 Şubat tarihlerinde ücretsiz olarak düzenleniyor.

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumları arasında yer alan Galatasaray Lisesi’nin mercek altına alındığı “Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı (1868-2018)” sergisi, bir eğitim kurumunun nadir rastlanır özerk kurumsallaşma öyküsünde saklı olan ilhamı paylaşma amacı güdüyor.

Tevfik Fikret tarafından “Batıya açılan pencere” olarak nitelendirilen mektebin tarihsel öyküsünü ve vizyonunu gözler önüne seren sergi, Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi Koleksiyonu ve Galatasaray Üniversitesi Galatasaray Lisesi Arşivi ile mezunların koleksiyonlarından derlenen fotoğraf, film, efemera ve mektebin farklı dönemlerinde kullanılmış objeler gibi çeşitli orijinal malzemelerden oluşuyor. 

Serginin küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar üstleniyor. 23 Şubat’a kadar devam eden sergi kapsamında düzenlenen küratörlü sergi turları, 17 Ocak ve 7 Şubat tarihlerinde 18:30’da ücretsiz düzenleniyor. Katılımcılar bu turlarda sergiyi küratör İzzeddin Çalışlar eşliğinde gezerken, bir kamu kuruluşunun nadir rastlanır özerk kurumsallaşma öyküsüne şahit oluyor.

Küratörlü turlar ücretsizdir. Kontenjan sınırlıdır. Tura katılmak için resepsiyon@iae.org.tr e-posta adresinden rezervasyon yaptırmak gerekmektedir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :